Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Scholz, Portekiz’den İspanya ve Fransa üzerinden Orta Avrupa’ya uzanan doğalgaz boru hattı yapılması için çağrıda bulundu

Scholz, Portekiz’den İspanya ve Fransa üzerinden Orta Avrupa’ya uzanan doğalgaz boru hattı yapılması için çağrıda bulundu

Cuma, 12 Ağustos, 2022 - 11:30
Almanya Başbakanı Olaf Scholz (AP)

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna’daki savaştan kaynaklanan enerji krizi bağlamında, yeni enerji kaynaklarını sağlamak için Portekiz’den İspanya ve Fransa üzerinden Orta Avrupa’ya uzanacak doğalgaz boru hattı yapılmasını desteklediğini dile getirdi.

AFP’nin haberine göre, Scholz Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, böyle bir hattın inşa edilmesi gerektiğini ve şu anda eksik olduğunu söyleyerek, bu doğalgaz boru hattının mevcut krizi büyük ölçüde rahatlatabileceğine vurgu yaptı.

Almanya Başbakanı, İspanya ve Portekizli mevkidaşlarının yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile böyle bir proje hakkında görüştüğünü söyledi.

Scholz, bu boru hattı hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.

2013 yılında İspanya’nın Katalonya bölgesinden güney Fransa’ya uzanan bir MidCat olarak bilinen gaz boru hattı projesi, finansmanı konusunda anlaşılamadığı ve Fransa’dan destek almadığı için 2019’da durduruldu.

Avrupa Komisyonu tarafından 2018 yılında yaptırılan bir fizibilite çalışmasında, 440 milyon Euro’yu aşan bu altyapının karlı ve gerekli olmayacağı sonucuna varıldı.

Ancak İspanya Ekonomi Bakanı Nadia Calvino, Mart ayında bu projeyi canlandırma konusuna olan desteğini açıkladı.

Büyük ölçüde Rus gazına bağımlı olan Almanya’daki enerji güvenliği konusu, Rusya’nın Avrupa’ya olan arzını kademeli olarak azaltması nedeniyle daha acil hale geldi.

Berlin bu kış doğalgaz kıtlığından endişe duyuyor ve gaz tedarik kaynaklarını çeşitlendirmek için her yönde adımlar atıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya