Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Moderna: Koronavirüs aşıları ‘iPhone’ gibi gelişim gösterecek

Moderna: Koronavirüs aşıları ‘iPhone’ gibi gelişim gösterecek

Cuma, 12 Ağustos, 2022 - 12:45
Şırıngaların arkasından okunan Moderna (Reuters)

Moderna, önümüzdeki beş yıl içinde koronavirüs, grip ve başka bir yaygın solunum yolu virüsünü kapsayacak şekilde yıllık tek dozluk takviye dozu sunmayı umduğunu açıkladı.

CNN Business'e konuşan ABD'li ilaç ve biyoteknoloji devinin CEO'su Stéphane Bancel, koronavirüs mutasyona uğramaya devam ederken, Moderna'nın aşılarını güncellemeye devam etmesi gerekeceğini ve bunu tüketiciler için daha kullanışlı hale getirmeye çalışacağını söyledi.

Bancel, 3 ila 5 yıl içerisinde geliştirilecek aşı takvimi akıllı telefonların kaydettiği gelişmeyle kıyasladı.

Moderna CEO’su açıklamasında, “İlk kez iPhone satın aldığınızda kamera harika olmaz, her şey harika olmaz, ama birçok şey vardır. Pek çoğumuz her eylül yeni bir iPhone alır, yeni uygulamalar edinir, eski uygulamaları günceller. Burada da tamamen aynı fikir geçerli, koronavirüs, grip ve RSV [solunum sinsityal virüsü] aşısını tek bir doz içinde alacaksınız” şeklinde konuştu.

Bancel, Moderna'nın on milyarlarca dolar gelir elde etmesine ve dünya çapında 70’ten fazla pazarda iş yapmasına yardımcı olan Kovid-19 pandemisinin bu yıl içinde sona erebileceği tahmininde bulundu.

“Bence -bazı ülkelerde değilse bile- tüm araçların el altında olduğu ve herkesin risk toleransına göre kendi kararını verebileceği bir dünyaya doğru yavaş yavaş ilerliyoruz” diyen Bancel, daha çok insanın gripte olduğu gibi 'virüsle yaşamayı' tercih edeceğine inandığını dile getirdi.

Moderna CEO’su, bağışıklığı baskılanmış insanlar veya pandemiden önce bile maske takmanın yaygın olduğu Japonya gibi ülkeler örneklerinde olduğu gibi yaklaşımların farklılık göstermeye devam edeceğini kaydederek, “Çok fazla mutasyona sahip çok şiddetli hastalığa neden olan çok kötü bir varyantla karşı karşıya kalma olasılığımız her zaman yüzde 20'dir” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya