Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sadr hareketi ve Koordinasyon Çerçevesi’nin bugün aynı zamanda meydanlara çıkması endişe uyandırdı

Sadr hareketi ve Koordinasyon Çerçevesi’nin bugün aynı zamanda meydanlara çıkması endişe uyandırdı

Cuma, 12 Ağustos, 2022 - 10:00

Irak’ta Şii din adamı Mukteda es-Sadr liderliğindeki Sadr hareketi ile her Cuma büyük gösteriler düzenleyen Şii Koordinasyon Çerçevesi arasında yeni bir güç yarışı yaşanıyor.

Irak meclis binasını basarak oturma eylemi başlatan Sadr destekçileri, Mukteda Sadr’ın talimatı doğrultusunda meclis binası içinde Cuma namazı kılınacağını duyurdu.

Sadr destekçileri ayrıca, Necef hariç tüm Irak vilayetlerinde saat 17.00’da meclisin feshedilmesi talebiyle protesto gösterisi yapılması için çağrıda bulundu.

Şii Koordinasyon Çerçevesi destekçileri ise, bugün 17.00’da Yeşil Bölge çevresinde gösteriler başlatacaklarını duyurdu.

Özellikle Sadr’ın yargıya meclisi feshetmesi için yaptığı son uyarıdan sonra, Sadr destekçileri yolsuzlukla mücadele ve yozlaşmış meclisin feshedilmesi yönünde sloganlar atacak.

Koordinasyon Çerçevesi destekçilerinin ise, Sadr destekçilerinin meclis binasının işgal edilmesi ve meclisin feshedilmesine yönelik taleplerine atıfta bulunarak, ‘meşruiyetin desteklenmesi’ yönünde sloganlar atması bekleniyor.

Siyasi gözlemciler, Sadr hareketi ile Koordinasyon Çerçevesi arasında can kayıplarına neden olabilecek bir çatışmanın yaşanmasından endişe ediyor.

Diğer yandan, Irak Sivil Demokratik İttifakı ve Tişrin hareketi, mevcut siyasi sınıfın tümünün reddedilmesiyle, sivil yönetim ve anayasanın uygulanması talebiyle bugün Bağdat bölgesindeki Firdevs Meydanı’nda bir gösteri düzenlemeye hazırlandıklarını açıkladı.

Güvenlik güçleri Yeşil Bölge’ye giden yollarda denetimlerini sıkılaştırırken, bölgeye giden yolları ve köprüleri beton bloklarla kapattı.


Editörün Seçimi

Multimedya