The Economist'i 'bağlam dışı' yayımlanan fotoğrafı için dava eden Iraklı sanatçı İnas Talib: 'Sağlıklıyım ve göründüğüm halimle mutluyum'

Iraklı sanatçı İnas Tali (Twitter)
Iraklı sanatçı İnas Tali (Twitter)
TT

The Economist'i 'bağlam dışı' yayımlanan fotoğrafı için dava eden Iraklı sanatçı İnas Talib: 'Sağlıklıyım ve göründüğüm halimle mutluyum'

Iraklı sanatçı İnas Tali (Twitter)
Iraklı sanatçı İnas Tali (Twitter)

Iraklı aktris İnas Talib, The Economist dergisinde "Arap dünyasında kadınlar neden erkeklerden daha şişman?" başlıklı makalede kendi fotoğrafının kullanılmasıyla başlayan tartışmalar için, "Sağlıklıyım ve göründüğüm halimle mutluyum. Benim için önemli olan tek şey bu." dedi.
El Arabiya'nın haberine göre, Irak'ın tanınmış oyuncularından Talib, The Economist hakkında İngiltere'de yasal işlem başlatıyor.
Derginin fotoğrafını izni ve konunun bağlamı dışında kullandığını belirten Talib, makalede fotoğrafının kullanılmasının mahremiyetini ihlal ettiğini kaydetti.
Talib, Instagram hesabından İngiliz avukatının "The Economist'e yönelik hakaret davası"ndan bahsettiği video paylaştı.
Avukat, yayın kuruluşuna, yayımlanan fotoğrafın müvekkiline ve kariyerine ciddi zarar verdiği gerekçesiyle özür talep eden ihtarname gönderdiğini söyledi.
Son olarak ABD merkezli New Lines dergisine konuşan Talib, "Bu olayın bana verdiği duygusal, ruhsal ve sosyal zararın tazminini talep ediyorum." ifadesini kullandı.
Talib, takipçileri tarafından yıllardır takdir gördüğünü, uluslararası bir derginin kendisini etiketlemesinin hayal kırıklığına yol açtığını kaydederek, "Sağlıklıyım ve göründüğüm halimle mutluyum. Benim için önemli olan tek şey bu." dedi.

Geçen ayın sonunda "Arap dünyasında kadınlar neden erkeklerden daha şişman?" başlığıyla yayımlanan makalede, Arap kadınlarının yoksulluk ve toplumsal şartlar nedeniyle evde vakit geçirdiği ve bu nedenle Arap erkeklerinden daha fazla kilo aldıkları iddia edilmişti.
Sosyal medyada, makale ve yayımlandığı dergi, ırkçılık ve cinsiyetçilik yapıldığı gerekçesiyle sert eleştirilere maruz kalırken, 42 yaşındaki oyuncuya destek mesajları gelmişti.
Gündem olan makalede Talib'in 9 ay önce Irak'taki Babil Uluslararası Film Festivali'nde çekilen bir fotoğrafı kullanılmıştı.
ABD'nin 2003'teki Irak'ı işgalinden bu yana düzenlenmeyen Uluslararası Babil Festivali, uzun aradan sonra, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Babil antik kentinde yapılmıştı. Festivale Iraklı oyuncu İnas Talib'in de aralarında olduğu çok sayıda konuk katılmıştı.
Anadolu Ajansı, Karar Essa tarafından 29 Ekim 2021'de çekilen ve çok sayıda katılımcının yer aldığı festival karelerini servis etmişti.Büyük reklamverenlerin çekilmesi X’i ne ölçüde etkileyecek?

Milyarder Elon Musk'ı "X" platformu logosunun yanında gösteren kompozit bir görsel (AFP)
Milyarder Elon Musk'ı "X" platformu logosunun yanında gösteren kompozit bir görsel (AFP)
TT

Büyük reklamverenlerin çekilmesi X’i ne ölçüde etkileyecek?

Milyarder Elon Musk'ı "X" platformu logosunun yanında gösteren kompozit bir görsel (AFP)
Milyarder Elon Musk'ı "X" platformu logosunun yanında gösteren kompozit bir görsel (AFP)

Amerikalı milyarder Elon Musk'ın, sahibi olduğu "X" platformunu (eski adıyla Twitter) boykot ettiklerini açıklayan reklamverenlere yönelik sözlü saldırısı, bir grup uzmanın bu boykot sonucunda sosyal ağın iflas etme olasılığına dikkat çekmesi nedeniyle sosyal ağı giderek daha fazla zayıflama tehdidiyle karşı karşıya bırakıyor.

Yaklaşık iki hafta önce Amerikalı milyarder, X’te Yahudileri beyazlara karşı nefreti körüklemekle suçlayan bir gönderiyi onayladıktan sonra uluslararası alanda şiddetli tepkilerle karşılaşmış ve antisemitizmle suçlanmıştı. Musk söz konusu paylaşımla ilgili olarak "asıl gerçek" yorumunda bulunmuştu.

Bunun sonucunda aralarında Apple, Walt Disney, Warner Bros Discovery ve Comcast'in bir yan kuruluşu olan NBCUniversal'ın da bulunduğu büyük Amerikan şirketleri "X" web sitesindeki reklamlarını geçici olarak durdurdu.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Musk, New York'ta düzenlenen "DealBook" zirvesi sırasında sert bir dil kullanarak antisemitizmle suçlanmasının ardından X’e reklam vermeyi durduran şirketlere tepki gösterdi. Amerikalı milyarder para ile şantaj yapılmasını reddettiğini ifade etti.

Ayrıca hayranlarının da aynı şekilde bu reklamverenleri boykot edeceğini ima etti.

Ancak reklamverenlerin çekilmesinin "X" platformunu öldürebileceğini ve iflas etmesine neden olabileceğini de kabul etti. Ayrıca Yahudilerin beyazlara karşı nefreti körüklediğine ilişkin yorumu için özür diledi ve bunu "platformda yaptığım en aptalca şey olmasa bile en aptalca şeylerden biri" olarak nitelendirdi.

New York Times, reklamverenlerin göçünün X'e bu yıl 75 milyon dolara mal olabileceğini bildirirken, İngiliz BBC, X'in geçen yılki gelirlerinin yaklaşık yüzde 90'ının reklamlardan geldiğini belirtti.

Pazarlama danışmanlığı firması Ebiquity'nin müşteri sorumlusu Mark Jay, reklam vermeyi bırakan şirketlerden herhangi birinin tekrar X'e döneceğine dair bir işaret olmadığını söyledi.

"Kimse oraya yeniden yatırım yapmak için bir strateji geliştirmedi" diye ekledi.

Pazarlama danışmanlığı firması AJL Advisory'den Lou Pascalis ise Musk'ın reklamverenlere hakaret etmesinin ve onlara küfürle saldırmasının onları platforma geri dönmekten tamamen uzaklaştıracağını söyledi.

Insider Intelligence'dan Jasmine Enberg ise, "X, faturalarını ödeyen şirketlere saldırmanın işin iyi işlemesi için faydalı olmadığını anlamak için uzman olmaya gerek yok. Reklamverenlerin sosyal ağlarda yürüttüğü boykot kampanyalarının çoğunun kısa ömürlü olduğunu, ancak bu boykotun sürebileceğini fark etmiş olabilirsiniz.” açıklamasını yaptı.

Geçtiğimiz Nisan ayında Musk, BBC'ye verdiği bir röportajda reklamcılıktan bahsederken "X" için ücretli aboneliklerin reklam parasının yerini almayacağını söyledi.

Musk, "Yılda 100 dolara abone olan bir milyon insanınız varsa, bu 100 milyon dolar demektir," dedi. "Bu gelir akışı, reklamların getirdiğine kıyasla oldukça küçük."

BBC, Musk'ın X’i iflastan kurtarmak için birkaç seçeneği olduğunu söylüyor.

Musk ayrıca daha düşük faizli ödemeler için bankalarla yeniden pazarlık yapmayı deneyebilir. Ancak yeniden müzakere başarısız olursa, iflas tek seçenek olabilir ve bu noktada bankalar X'in yönetiminde bir değişiklik için baskı yapmaya çalışabilir.

Uzmanlar çarşamba günü Musk, sert bir tavırla, eski Twitter şirketinin mali sıkıntıya girmesi halinde, bunu yapmak için yeterli kapasiteye sahip olsa bile şirketi kurtarmayacağını ima etti. Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre uzmanlar "Eğer şirket reklamverenlerin boykotu nedeniyle başarısız olursa, iflas edecektir" dedi.


Kalp atışlarını okuyan yapay zeka lazeri kalp dinleme cihazlarının yerini alabilir

İşitme cihazları on dokuzuncu yüzyılın başlarında Fransız cerrah Rene Laennec tarafından icat edildi. (Reuters)
İşitme cihazları on dokuzuncu yüzyılın başlarında Fransız cerrah Rene Laennec tarafından icat edildi. (Reuters)
TT

Kalp atışlarını okuyan yapay zeka lazeri kalp dinleme cihazlarının yerini alabilir

İşitme cihazları on dokuzuncu yüzyılın başlarında Fransız cerrah Rene Laennec tarafından icat edildi. (Reuters)
İşitme cihazları on dokuzuncu yüzyılın başlarında Fransız cerrah Rene Laennec tarafından icat edildi. (Reuters)

Bilim insanları, bir kişinin kalp atışlarını uzaktan okuyabilen ve kardiyovasküler hastalıktan muzdarip olabileceğine dair işaretleri belirleyebilen lazerli bir kamera geliştirdi.

Şarku’l Avsat’ın The Guardian’dan aktardığı habere göre Glasgow Üniversitesi'nden araştırmacılar, yapay zeka ve kuantum teknolojilerinden yararlanan sistemin sağlığımızı izleme şeklimizi değiştirebileceğini söylüyor.

Glasgow Üniversitesi İleri Araştırmalar Merkezi'nden Prof. Dr. Daniele Faccio şunları söyledi: "Bu teknoloji alışveriş merkezlerine yerleştirilerek insanların kalp atışları hızlı bir şekilde ölçülebilir ve bu ölçümler daha sonra çevrimiçi olarak tıbbi kayıtlarına eklenebilir."

Sözlerine şöyle devam etti: "Lazer kalp monitörleri, ev ortamında çeşitli sağlık standartlarını izlemek için bir sistemin parçası olarak bir kişinin evine kurulabilir." Diğer cihazlar arasında kan basıncı anormalliklerini veya Alzheimer hastalığının erken bir belirtisi olan yürüyüşteki ince değişiklikleri takip eden monitörler yer alıyor.

Faccio, bir kişinin kalp atışlarının uzaktan izlenmesinin özellikle değerli olacağını, çünkü üfürümler veya çok hızlı veya yavaş kalp atışları gibi sorunların, felç veya kalp durması riski altında olduklarına dair bir uyarı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Günümüzde doktorlar kalp atışlarını izlemek için stetoskop kullanıyor. Fransız cerrah René Laennec tarafından 19. yüzyılın başlarında icat edilen stetoskop, bir kişinin vücuduna yerleştirildiğinde içeride meydana gelen gürültüyü alan ve dinleyen kişiye tüpler ve kulaklıklar aracılığıyla iletilen ve güçlendirilen disk şeklindeki bir rezonatörden oluşur.

Faccio, "Stetoskopu doğru kullanmak pratik gerektir. Hastanın göğsüne çok fazla baskı uygulanırsa, kalp atışı sinyalleri zayıflar. Aynı zamanda, ana kalp atışının arkasında meydana gelen kusurların önemli işaretlerini sağlayan arka plan üfürümlerini tespit etmek zor olabilir."

Faccio ve ekibi tarafından geliştirilen sistem, saniyede iki bin kare görüntü kaydedebilen yüksek hızlı kameralar içeriyor. Bir kişinin boğazındaki deriye lazer ışını tutulur ve yansımalar, ana atardamar kan geçerken genişleyip daraldıkça derinin tam olarak ne kadar yükselip alçaldığını ölçmek için kullanılır.

Bu küçük dalgalanmaları izlemek bir kalp atışını izlemek için yeterli olmasa da, bu doğruluk şaşırtıcıdır. Bir kişinin göğsünde, örneğin nefes alıp vermesinden kaynaklanan ve kalp atışından gelen sinyalleri bastıracak çok daha büyük başka hareketler meydana gelir.

Faccio, "İşte yapay zeka burada devreye giriyor. Bir kişinin kalp atışının neden olduğu titreşimler dışında her şeyi filtrelemek için gelişmiş bilgisayar sistemleri kullanıyoruz, bu göğsünden gelen diğer seslerden çok daha zayıf bir sinyal olsa bile bir insanın kalp atışının frekansını biliyoruz ve yapay zeka buna odaklanıyor."

Elde edilen sinyallerin analizi, sağlık çalışanlarının kalp atış hızındaki değişiklikleri istatistiksel bir popülasyon ortalamasına göre değil, kişinin kendi kalp davranışına göre tespit etmelerini sağlar. Ekibiyle birlikte LightHearted AI adlı bir startup kuran ve şu anda cihazını geliştirmek için risk sermayesi arayan Faccio, bu sayede cihazın kalpte meydana gelebilecek değişiklikleri tespit etmede ve belirli kusurları belirlemede çok değerli hale geldiğini söyledi.


Gıda ve tarım nasıl iklim değişikliğine neden oluyor?

Beslenme milyarlarca metreküp sera gazı emisyonu üretiyor (Reuters)
Beslenme milyarlarca metreküp sera gazı emisyonu üretiyor (Reuters)
TT

Gıda ve tarım nasıl iklim değişikliğine neden oluyor?

Beslenme milyarlarca metreküp sera gazı emisyonu üretiyor (Reuters)
Beslenme milyarlarca metreküp sera gazı emisyonu üretiyor (Reuters)

Küresel beslenme, her yıl milyarlarca metreküp sera gazı emisyonu üreten ve toplam küresel emisyonların yaklaşık üçte birini temsil eden devasa bir girişimdir.

Gıda üretimi büyük bir iklim sorununa neden olmasına rağmen, bugüne kadar bu sorunu çözmek için çok az çaba sarf edilmiştir.

Dubai'deki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı COP28, gıda üretiminin iklim üzerindeki etkisinin nasıl azaltılacağının tartışılacağı ilk tam gün olacak ve çevre koruma grupları ülkelere gerçek çözümler üretmeleri için baskı yapıyor.

Şarku’l Avsat’ın Reuters haber ajansından aktardığı habere göre gıda ve tarım sektöründen kaynaklanan emisyonların kaynaklarına ilişkin bazı ayrıntılar aşağıda yer almakta.

Beslenmeden ne kadar emisyon ortaya çıkıyor?

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel gıda sistemlerinin 2019 yılında insan kaynaklı sera gazı emisyonlarının 17 milyar ton karbondioksit eşdeğerinden veya yüzde 31'inden sorumlu olduğunu açıkladı.

Kuruluş, bunun tarım, arazi kullanımı, mahsul üretimi ve hayvancılıkla ilgili emisyonların yanı sıra aileler tarafından tüketilen gıdaları, geride bıraktıkları atıkları ve çiftliklerde, gıda hazırlamada ve gıda nakliyesinde kullanılan enerjiyi de içerdiğini açıkladı.

Bu sektörlerin toplamda dünyadaki toplam karbondioksit emisyonlarının yüzde 21'ine, dünyadaki toplam metan emisyonlarının yüzde 53'üne ve dünyadaki toplam azot oksit emisyonlarının yüzde 78'ine yol açtığını ifade etti.

Hayvancılık

Hayvancılık en büyük salımcılardan biridir. FAO, küresel hayvancılık faaliyetlerinin insan faaliyetlerinden kaynaklanan toplam sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 14,5'ini saldığını açıkladı.

Bu emisyonların yüzde 65'inden, çoğunlukla metan gazı şeklinde olmak üzere, hayvancılık sorumludur. İnek ve koyun gibi geviş getiren hayvanlar yiyecekleri sindirirken geğirme şeklinde metan gazı salgılarlar. Atıkların özellikle büyük havuzlarda depolanması da metan gazı salınımına yol açar.

Emisyonlar ayrıca, toprakta depolanan karbondioksiti serbest bırakan yem bitkileri yetiştirmek için arazinin sürülmesi de dahil olmak üzere hayvan yemi üretimi ve işlenmesinden kaynaklanmakta.

Arazi kullanımı

FAO'ya göre, ormansızlaşma veya turbalıkların sömürülmesi gibi tarımı destekleyen faaliyetler yılda 3,5 milyar ton karbondioksit eşdeğeri salmakta.

Ormanlar, hayvan yetiştirmek veya mahsul yetiştirmek gibi tarımsal amaçlar için temizlendiğinde, depolanan karbon atmosfere salınır.

Örneğin dünyanın en büyük sığır eti ve soya fasulyesi ihracatçısı olan Brezilya'da gıda üretiminden kaynaklanan emisyonların yaklaşık yüzde 80'i ormansızlaşmadan kaynaklanmakta.

Öte yandan asidik torf toprağından oluşan, ölmüş bitkilerden meydana gelmiş sulak turbalık alanların, dünyadaki ormanların iki katı kadar büyük miktarda karbon depolamakta.

Birleşmiş Milletler'in 2021 tarihli bir raporuna göre, turbalık alanların ekin yetiştirmek veya hayvan yetiştirmek gibi amaçlarla kurutulması veya yakılması, insanların neden olduğu tüm emisyonların yaklaşık yüzde 5'inden sorumlu.

Gıda atıkları

Birleşmiş Milletler, dünyada yetiştirilen gıdanın yaklaşık üçte birinin israf edildiğini, bunun yüzde 13'ünün hasat ve perakende aşamalarında, yüzde 17'sinin ise ev, gıda hizmeti ve perakende sektörlerinde israf edildiğini açıkladı.

Geçtiğimiz Mart ayında yapılan ve Nature Food dergisinde yayınlanan bir araştırma, israf edilen gıdaların, hazırlanırken ve taşınırken tüketilen enerji, nakliye sırasında yok olanlar ve ev buzdolaplarında çürüdükten sonra atılan gıdalar da dahil olmak üzere küresel gıda sisteminin toplam emisyonlarının yarısına neden olduğunu gösterdi.

Bu emisyonların büyük bir kısmı, gıdalar çöp sahalarında çürüdüğünde oluşan metan gazından kaynaklanmaktadır. Çevre Koruma Ajansı'nın yakın zamanda yaptığı bir araştırmaya göre, gıda atıkları ABD'deki çöp sahalarındaki katı atıkların yaklaşık yüzde 25'ini oluşturuyor.


Vazosundan anahtarına... Kudüs, Feyruz ve Rahbani kardeşlere kapılarını nasıl açtı?

Feyruz, 1968’de Kudüs’ün anahtarını alıyor ve fotoğrafın sağında Assi Rahbani görünüyor (X Platformu)
Feyruz, 1968’de Kudüs’ün anahtarını alıyor ve fotoğrafın sağında Assi Rahbani görünüyor (X Platformu)
TT

Vazosundan anahtarına... Kudüs, Feyruz ve Rahbani kardeşlere kapılarını nasıl açtı?

Feyruz, 1968’de Kudüs’ün anahtarını alıyor ve fotoğrafın sağında Assi Rahbani görünüyor (X Platformu)
Feyruz, 1968’de Kudüs’ün anahtarını alıyor ve fotoğrafın sağında Assi Rahbani görünüyor (X Platformu)

Feyruz, ‘Tarihi Kudüs sokaklarından geçip’ ‘bekleyen insanlarla’ buluşmadan 9 yıl önce Filistinliler için şarkılar seslendirmişti. ‘Dar al-Saliba’ ve halkına ithaf edilen Rahbani kardeşlerin eserlerinin tarihi 1955 yılına kadar uzanıyor. Assi ve Mansour Rahbani yolun başındayken, Filistin’le ilgili müzik eserini kaydetmek üzere Kahire’ye davet edildiklerinde Feyruz’un sesi zafere doğru ilerliyordu.

Rahbani tarihini inceleyen gazeteci ve araştırmacı Mahmud ez-Zebavi, Rahbani kardeşlerin şarkıları ile Filistin arasında 70 yıla uzanan ilişkinin aşamalarını ayrıntılarıyla anlattı. Zebavi’ye göre başlangıç, yönetmen Ahmed Said’in daveti üzerine Mısır’daki ‘Savt el-Arab’ radyosunda kaydedilen şarkı ‘Rajeoun’ ile oldu. Rahbani kardeşlerin yazdığı, ilk versiyonunda Mısırlı sanatçı Kerem Mahmud’un yer aldığı şarkının ikinci ve en çok satan versiyonu ise Feyruz’un adını taşıyan bir CD ile yayınlandı ve şarkı sözlerinde bazı değişiklikler yapıldı.

‘Yabancılar’

Zebavi, Rahbani kardeşlerinin geçmişinin ayrıntılarına girmeden önce Şarku’l Avsat’a, “Kimse Filistin’i Feyruz gibi söylemedi ve kimse onu Rahbani kardeşlerin yaptığı gibi bir şarkıya dönüştürmedi. Bunun kanıtıda, ne zaman Filistin toprakları yeniden alev alsa, Feyruz’un sesinin ve ‘bir vicdan kasırgasının’ esmesidir” dedi.

dfb
Feyruz, 1950’lerde Assi ve Mansour Rahbani’nin arasında (Rahbani Productions)

1955’te Gazze’de yaşanan kanlı olaylar ve göçle karşı karşıya kalan Filistinlilerle bağlantılı olarak Feyruz, Kahire’de Harun Haşim Raşid’in şiirlerinden oluşan ve Rahbani kardeşler tarafından bestelenen ‘Yabancılar’ı kaydetti. Zebavi, “Diğer sayısız eser gibi bu şarkı da unutuldu” dedi. Ancak bazı sözleri akıllarda kaldı. Feyruz şarkıda babasına, “Dün sana gidip dönmeyen annemi sordum (...) Sana kardeşim Ahmed’i sordum, sen de az kalsın öldüğünü söyleyecektin” dizelerini okuyordu.

“Bir gün geri döneceğiz”

Zebavi’ye göre, Rahbani kardeşlerin Filistin için bestelediği şarkıların bazıları unutulmuş, ‘Bir Gün Geri Döneceğiz’ gibi bazıları ise yayılıp marş haline geldi. Rahbani kardeşler, bu şarkıyı 1956’da beste ve şiir olarak besteledi. Yazarının Harun Reşid olduğunun söylenmesi nedeniyle etrafında ortaya çıkan kafa karışıklığına rağmen, referanslar şiirin mükemmel bir şekilde Rahbani kardeşlerinin eseri olduğunu doğruluyor.

“Bir gün mahallemize dönüp umutların sıcaklığında boğulacağız,

Zaman ne kadar geçerse geçsin, aramızdaki mesafe ne kadar artarsa ​​artsın geri döneceğiz”

Şarkının başlangıcı ve geri kalan sözleri Filistin’den bahsetmiyor, bu nedenle anavatanını özleyen herhangi bir gurbetçi için de geçerli olabilir. Bununla birlikte 1967 yenilgisinin ardından Arap ve Lübnan medyası, işgal altındaki bölgeleri desteklemek için kullandı. Zebavi, o dönemde Lübnan radyo stüdyolarının, her biri Filistin’e bir şarkı veya marş ithaf etmek isteyen Lübnanlı sanatçılarla dolup taştığını anlattı. Bu eserler arasında ‘Bir Gün Geri Döneceğiz’ adlı eser yeniden ortaya çıktı. Feyruz, Filistin kıyafetleriyle televizyonda görünerek “Sokakta buluştuğumuzdan sonraki gün bülbül bana geri döneceğimizi söyledi” dizelerini seslendirdi. Arap tarihinde dönüm noktası olan o yıldan bu yana ‘Bir gün döneceğiz’ sözü, Filistinlilerle ve geri dönüş hayalleriyle ilişkili bir hal aldı.

defrg
Filistin kıyafeti giyen Feyruz, 1967’de ‘Bir Gün Geri Döneceğiz’ gösterisine hazırlanırken (X Platformu)

Kudüs vazosu

Feyruz’un Filistin topraklarına ayak basma hayali 1964 yılında gerçek oldu. O zamanki Roma Papası Paul VI’nın ziyareti vesilesiyle Kutsal Kabir Kilisesi’nde şarkı söyledi. Bu tarihi ziyaretten kalma bir fotoğrafı, Kudüs’teki Hospice Oteli’nin önünde çekildi. Feyruz ve Rahbani kardeşlerin fotoğrafı ise ‘Eski Kudüs sokaklarından geçtim’ şarkısının yapıldığı zamanlardan kaldı.

“Olanlar hakkında konuştuk ve bana bir vazo verdiler

Bunun bekleyen insanlardan bir hediye olduğunu söylediler”

Zebavi, ‘vazo’ hikâyesini bu ziyarete eşlik eden anlatılar çerçevesinde ele alarak “Dönemin haberlerine göre, Kutsal Şehir halkı ona bir vazo vermiş” dedi. Diğer kayıtlar, Feyruz ve Rahbani kardeşlerin, kadınlardan birinin kendisine evinden bir vazo hediye ettiği ‘antik Kudüs sokaklarını’ gezdiklerini, Feyruz’un ayrıca, kendisini büyük ölçüde etkileyen ve Assi ile Mansour’a ilham kaynağı olan işgal altındaki zor koşullar hakkında insanlarla da konuştuğunu gösteriyordu.

drv
Feyruz, 1955’te Kudüs’teki Hospice Oteli’nin önünde (Facebook)

Rahbani kardeşlerin 1964’te Filistin’e yaptıkları ziyaret, Filistin meselesiyle ilgili daha fazla çalışma yapmaları konusunda ilham verdi. Arkadaşları Lübnanlı şair Said Akl ile işbirliği içinde, 1966’da ‘Dönüş Çanları’nı yayınladılar. Zebavi’nin anlattığına göre, Feyruz’un o yılın yazında Uluslararası Şam Fuarı sahnesinde bu şarkıyı söylemesi ve ardından stüdyoda kaydetmesiyle kısa sürede marş haline geldi.

“Şehirlerin çiçeği”

Altı Gün Savaşı ve işgalin Doğu Kudüs’ü kontrol altına alması sonucu 1967’deki yenilgi, daha fazla sanatsal çalışmaya ilham verdi. Rahbani kardeşler ve Feyruz, 1955’ten bu yana Filistin’e yönelik saygılarını ‘Şehirlerin Çiçeği’ ile taçlandırdı. Feyruz tarafından okunan, kardeşlerin yazıp bestelediği 8 dakikalık şarkı hem duayı hem de marşı andırıyordu.

Mahmud ez-Zebavi, “17 Ağustos 1967’de Rahbani kardeşler, Kudüs şehrinin eski adının ‘Şehirlerin çiçeği’ olduğunu bilerek, Lübnan’daki Sedir Festivali’ni Kudüs’e ithaf edilen ‘Şehirlerin çiçeği’ başlıklı bir şiirle açtı. Şarkının büyük başarı yakaladığını ve ‘Seferberlik’ filminin gösterimi öncesinde sinema ekranlarında Henry Barakat’ın yönettiği bağımsız bir görüntüyle yayınlandığını belirtti.

Kudüs’ün anahtarı

‘Şehirlerin Çiçeği’ her bahçede yeşerdi ve Feyruz ile Araplar tarafından seslendirildi. Filistin, 1968’de tüm bu şarkılara bir yanıt verdi. Zebavi, ‘Kudüs’ün temsilcileri Emil Ghouri ve Muhiddin el-Husseini’nin Kudüs’ün anahtarını Beyrut’a taşıdıklarını ve Mescid-i Aksa’yı temsil eden deniz kabuklarından yapılmış bir tepsiyle birlikte Feyruz’a teslim ettiklerini anlattı.

Tarihi bir kutlamada Feyruz, şarkıda söylenenlerin gerçekleşmesi için Kudüs’ün anahtarını aldı. “Şehrimizin kapısı kapanmayacak. Dua edeceğim. Kapıları çalacağım ve kapıları açacağım” dedi.

cdfre
Feyruz çalışmaları ve Rahbani kardeşlerin Filistin için yaptığı çalışmalar onuruna kendisine verilen Kudüs’ün anahtarını elinde tutarken (X Platformu)

Feyruz, Filistin ve derin yarası için ayrıca ‘Bissan’, ‘Yafa’, ‘Ben üzüntünün ve beklemenin ustasıyım’, ‘Dönüş Köprüsü” ile diğer tanınmış ve daha az yaygın şarkıları da seslendirdi. Zebavi son olarak, Mansour Rahbani’nin ‘Altı Gün Savaşları’ndan önce yayınlanan coşkulu şarkılar, bizi öldürmeyi ve katletmeyi seven vahşi bir halk olarak resmediyordu, oysa biz büyük bir medeniyete sahip bir milletiz. Şarkı insancıl olmalı, çünkü yalnızca insanlık bizi gerçeğe götürür. Şarkının her dizesi izin istenmeden insanların kulaklarına akıyor, bu yüzden bu fırsatı ve bu esnekliği iyi kullanmalıyız’ ifadelerini aktardı. 


Kız çocuğu, uçak tuvaletindeki kumpası ortaya çıkardı

American Airlines'ın merkezi Teksas eyaletindeki Forth Worth kentinde bulunuyor (American Airlines)
American Airlines'ın merkezi Teksas eyaletindeki Forth Worth kentinde bulunuyor (American Airlines)
TT

Kız çocuğu, uçak tuvaletindeki kumpası ortaya çıkardı

American Airlines'ın merkezi Teksas eyaletindeki Forth Worth kentinde bulunuyor (American Airlines)
American Airlines'ın merkezi Teksas eyaletindeki Forth Worth kentinde bulunuyor (American Airlines)

ABD'de 14 yaşındaki bir çocuğun ailesi, uçak tuvaletinde kızlarının görüntüsünün kaydedildiği gerekçesiyle American Airlines'a dava açtı. 

Kuzey Karolina'da yaşayan kız çocuğu, 2 Eylül'de Charlotte'tan Boston'a gitmek üzere ailesiyle birlikte uçağa bindi. 

İddiaya göre, erkek kabin görevlilerinden biri, kız çocuğu tuvalete girmeden hemen önce klozetin kapağına telefonunu bantladı ve kayıt tuşuna bastı. 

Çocuğun ebeveynleri ve avukatları, olayın ardından tepkilerini dile getirmelerine rağmen mürettebatın diğer üyelerinin pilotu hemen bilgilendirmediğini öne sürdü.

Öte yandan aile, mürettebatın tacizci olduğu iddia edilen kabin görevlisinin telefonuna el koymamasının, onun delilleri yok etmesine olanak sağladığını söyledi.

Kimliği açıklanmayan uçuş görevlisine karşı dava, 1 Aralık'ta Kuzey Karolina bölge mahkemesinde açıldı. 

American Airlines, uçuş görevlisinin iddiaların hemen ardından görevden alındığını açıkladı.

"Kız çocuğu telefonu, tuvaleti kullandıktan sonra gördü"

İddiaya göre kız çocuğu, seyahat ettiği ekonomi bölümündeki lavaboyu kullanmak üzere sıra beklerken kabin görevlisi ona, birinci sınıftaki tuvaleti kullanabileceğini söyledi. 

Daha sonra ellerini yıkaması gerektiğini söyleyen görevli, kızdan önce tuvalete girdi. 

Çıktıktan sonra kız çocuğuna klozet kırık olsa da onu kullanabileceğini söyledi.

Tuvaletini yaptıktan sonra kız çocuğu, kırmızı etiketin altında gizlenmiş bir telefon gördüğünü söyledi. 

Telefonun iPhone marka olduğu belirtildi (AP)
Telefonun iPhone marka olduğu belirtildi (AP)

Karşılaştığı manzara karşısında şoke olan çocuğun korktuğunu belirten aile, kızlarının olay yerinin fotoğrafını çektiğini belirtti. 

Ailenin avukatları, görevlinin telefonuyla çektiği görüntüleri, mağdur çocuğun babasının görmesine fırsat vermeden sildiğini öne sürdü. 

Olayın ardından aile, FBI görevlisinin kendilerine telefonda herhangi bir delil bulamadıkları için adamı tutuklayamadıklarını söylediğini aktardı.

Ailenin avukatları, 14 yaşındaki kız çocuğunun travma tedavisi gördüğünü ifade etti.

Independent Türkçe


Tek seferde 10 bin donut çalan kadın kayıplara karıştı

Çalınan ürünlerin toplam değerinin 40 bin Avustralya doları civarında (yaklaşık 770 bin TL) olduğu belirtiliyor (Pixabay)
Çalınan ürünlerin toplam değerinin 40 bin Avustralya doları civarında (yaklaşık 770 bin TL) olduğu belirtiliyor (Pixabay)
TT

Tek seferde 10 bin donut çalan kadın kayıplara karıştı

Çalınan ürünlerin toplam değerinin 40 bin Avustralya doları civarında (yaklaşık 770 bin TL) olduğu belirtiliyor (Pixabay)
Çalınan ürünlerin toplam değerinin 40 bin Avustralya doları civarında (yaklaşık 770 bin TL) olduğu belirtiliyor (Pixabay)

Avustralya'da benzin istasyonunda duran minibüsü çalan hırsız, aracın içindeki 10 bin donutla birlikte kayıplara karıştı. 

Sidney'in kuzeybatısındaki Carlingford kentinde 29 Kasım'da gerçekleşen olayda kadın hırsız, sabah 4 sularında bir benzin istasyonunda duran minibüsü çalmak için harekete geçti.

Aracın şoförü kasada ödeme yaparken minibüsü çalan hırsız, 10 bin donutla birlikte kayıplara karıştı. 

Dünyaca ünlü donut markası Krispy Kreme'den yapılan açıklamaya göre minibüs, teslimat yapmak üzere Newcastle'a gidiyordu. 

Fakat donutların şu an nerede olduğu bilinmiyor. 

Şirket, "Polis şu anda tatlı düşkünü hırsızı arıyor" dedi. 

Tıkabasa donutla dolu minibüsün çalınmasının ardından Yeni Güney Galler polisi yaptığı açıklamada, hiç kimsenin olayla ilgili tutuklanmadığını söyledi. 

30 yaşlarında olduğu tahmin edilen hırsızın eşkali de paylaşıldı.

Bununla birlikte polis, internet sitesinden yaptığı duyuruda hırsızın yakalanması için gören duyan herkesin yetkililere haber vermesini istedi.

Şirketin tedarik zinciri sorumlusu Lenny Reddy de "Ekibimiz çalınan 10 bin donutı yerine koymak için çalışıyor" dedi. 

Teslim edilecek donutların Noel temalı ve klasik ürünler olduğu belirtildi (Krispy Kreme)
Teslim edilecek donutların Noel temalı ve klasik ürünler olduğu belirtildi (Krispy Kreme)

Kadının minibüsün içindekilerden haberdar olup olmadığıysa henüz bilinmiyor. 

Daha önce de donut hırsızlıkları medyaya yansımıştı. 

ABD'nin Connecticut eyaletinde 6 Kasım'da Dunkin Donuts'a ait bir kamyon çalınmıştı.

Fakat kamyonun içindekilerden habersiz olan hırsızlar, donutların arkadan dökülmesine neden olmuştu.

Independent Türkçe


Bezos'un yatı, büyüklüğü nedeniyle petrol tankerlerinin yanına demirleyebildi

(YouTube/SuperYacht Times)
(YouTube/SuperYacht Times)
TT

Bezos'un yatı, büyüklüğü nedeniyle petrol tankerlerinin yanına demirleyebildi

(YouTube/SuperYacht Times)
(YouTube/SuperYacht Times)

Amazon'un kurucusu, uzay meraklısı ve dünyanın en zengin üçüncü adamı Jeff Bezos'un mega yatıyla ilgili bir park sorunu var.

500 milyon dolarlık yatın diğer özel yatlarla birlikte demirleyemeyecek kadar büyük olduğu bu hafta Florida'daki Everglades Limanı adlı marinada ortaya çıktı.

Yaklaşık 127 metrelik etkileyici uzunluğuyla "Koru" (Maori dilinde yeni bir hayat ya da yeniden doğma anlamına geliyor), petrol tankerleri, konteyner gemileri ve Liberty of the Seas kruvaziyerinin yanına demirlenmek zorunda kaldı.

Everglades Limanı, Karayip gemi turları ve uluslararası ticaret için önemli bir geçit ancak yat bölümü yaklaşık 122 metreden büyük deniz araçlarını barındıramıyor.

Bu (bir Airbus A380'in neredeyse iki katı uzunluğunda veya dört mavi balinaya eşdeğer) uzunluğun biraz üzerindekiler için başka düzenlemelerin yapılması gerekiyor.

Limanın sözcüsü Times'a, yatın enerji gemileri için ayrılan bir bölgede olduğunu ve bu tür büyük yatlar limana geldiğinde nerede yer varsa oraya yanaştıklarını söyledi.

Geçen hafta Cebelitarık'tan limana giriş yapan Koru, üç gemi direğiyle birlikte Rus gübre milyarderi Andrey Meniçenko'ya ait ve Philippe Starck'ın tasarladığı Yelkenli Yat A'dan sonra dünyanın en büyük ikinci yelkenlisi.

Uzunluk olarak az farkla geride kalsa da, yaklaşık 70 metre yüksekliğe ulaşan gemi direkleriyle Koru, dünyanın en yüksek yelkenli yatı.

Devasa boyutuna rağmen (ya da belki de bu yüzden) Koru'nun, Bezos'un helikopterini, jet ski'lerini ve lüks arabalarını tuttuğu Arbeona adlı bir destek gemisi de var. Yaklaşık 75 metrelik bu tekne takriben 6 kilometre uzaktaki Dania Beach'e demirlenmiş durumda.

Üç güvertesi ve bir havuzu olan Koru'nun personel ve işletme masrafları yılda yaklaşık 25 milyon dolar tutuyor. Amazon'un kurucusu, 5 yıllık birlikteliğin ardından artık nişanlısı olan Lauren Sanchez'e, yazın yatta oldukları sırada evlenme teklif etmişti.

Vogue'a verdiği bir röportaj sırasında Sanchez'e, basının pruva heykelinin kendisinin bir oyması olduğunu öne sürmesinden sonra yattaki (uzun saçları ve uçuşan elbisesiyle Roma tanrıçası tarzında oyulmuş bir kadını tasvir eden) heykele olan bariz benzerliği sorulmuştu. Ancak Sanchez'e göre bu spekülasyon doğru değildi.

"Gururum çok okşandı ama öyle değil" diyen Sanchez, pruva heykelinde aşk, seks, savaş ve altınla özdeşleşen ve Bezos'un en sevdiği mitolojik figürlerden biri olan tanrıça Freya'nın tasvir edildiğini de sözlerine eklemişti.

Ayrıca esprili bir şekilde elleriyle daha büyük göğüsleri varmış gibi yaparak heykelin "kendisi olsaydı" nasıl görüneceğiyle de dalga geçmişti.

Bezos ve Sanchez, ikisi de 70'li yaşlarının sonunda olan Bezos'un annesi ve üvey babasına yakın olmak için Seattle'dan Miami'ye taşınacaklarını kısa bir süre önce duyurmuştu.

Ivanka Trump ve Jared Kushner, Tom Brady ve Philadelphia Eagles'ın sahibi Norman Braman'la birlikte milyarder Bezos, Indian Creek Adası'nda yan yana iki mülk satın almıştı.

Independent Türkçe 


İki yaşında okumayı söken kız çocuğu, Mensa'nın en genci oldu

19 Kasım 2019'da doğan McNabb, 2022'den bu yana rekoru elinde tutmaya devam ediyor (Guinness Rekorlar Kitabı)
19 Kasım 2019'da doğan McNabb, 2022'den bu yana rekoru elinde tutmaya devam ediyor (Guinness Rekorlar Kitabı)
TT

İki yaşında okumayı söken kız çocuğu, Mensa'nın en genci oldu

19 Kasım 2019'da doğan McNabb, 2022'den bu yana rekoru elinde tutmaya devam ediyor (Guinness Rekorlar Kitabı)
19 Kasım 2019'da doğan McNabb, 2022'den bu yana rekoru elinde tutmaya devam ediyor (Guinness Rekorlar Kitabı)

İki yaşında okumayı söken Isla McNabb, yüksek IQ'suyla Mensa'nın en genç kadın üyesi oldu. Ebeveynleri küçük dahinin bir yaşında alfabeyi öğrendiğini, iki yaşında da kelimeleri okuyabildiğini söyledi. 

ABD'nin Kentucky eyaletinde yaşayan McNabb, iki yaşında girdiği Stanford-Binet Zeka Testi'nde 100 üzerinden 99 gibi, akranlarına göre yüksek bir puan almayı başardı. 

Guinness Rekorlar Kitabı'nın 27 Kasım'da yayımladığı habere göre, aldığı bu puanla McNabb, 2022'de Mensa'nın en genç kadın üyesi olmaya hak kazandı. 

Dünyanın en büyük ve en eski üst düzey zeka topluluğu Mensa International, IQ testlerinde toplumun yüzde 98'inden daha yüksek puan alan kişileri kabul ediyor.

Bu oran toplumun yüzde ikilik dilimine denk düşüyor. 

"Hastaneden eve geldiği günden beri öğreniyor"

Artık üç yaşında olan küçük çocuğun ailesi, onun hastaneden eve geldiği andan itibaren öğrenmeye başladığını söyledi. 

Baba Jason McNabb, Isla'nın renkleri, sayıları ve alfabeyi bir yaşında öğrendiğini Guinness'e aktardı.  

Jason, küçük dahinin henüz 7 aylıkken sorulduğu zaman resimli kitaplardan bazı öğeleri gösterebildiğini söyledi. 

Her şey doğum günü hediyesiyle başladı

Jason ve Amanda çiftinin aktardığına göre, Isla'nın ikinci yaş gününde teyzesi, ona doğum günü hediyesi olarak silinebilir yazı tableti hediye etti. 

Isla'nın babası, tablete kırmızı kelimesinin yazıldığı zaman küçük kızlarının bu kelimeyi yüksek sesle okuyarak herkesi şoke ettiğini belirtti. 

Daha sonra mavi, sarı, kedi ve köpek kelimelerini yazan aile, Isla'nın bunları da okuyabildiğini görünce şaşkınlıklarının katlandığını söyledi. 

Fakat küçük dahinin yetenekleri bunlarla da sınırlı değildi.

Aile daha sonra evin çeşitli yerlerindeki objelerin yanında oyuncak harflerle yazılmış kelimeler görmeye başladıklarını aktardı.

Oyuncak harflerle sandalyenin yanında sandalye, kanepenin yanında kanepe yazıldığını gören çift, kedileri Booger'ın yanında da kedi kelimesine denk geldi. 

Tüm bunlardan sonra anne Amanda, IQ testi yaptırmaya karar verdiklerini ifade etti.

Ailesinin aktardığına göre şu anda anaokuluna giden Isla, matematikte de yeteneklerini göstermeye başladı. 

Jason, kızlarının tek kusurunun kendi kendine okuyarak öğrendiği kelimeleri yanlış telaffuz etmek olduğunu söyledi. 

Öte yandan Isla, Amerikan İşaret Dili alfabesinden harfleri de gösterebiliyor. Fakat aile, küçük kızlarının bunu nereden öğrendiğini henüz bilmiyor. 

Independent Türkçe


Türkiye'nin ilk mağara kiliselerinden Cehennemağzı, inanç turizmiyle adından söz ettirmek istiyor

Cehennemağzı Mağaraları 22 yıl önce ziyarete açıldı (AA)
Cehennemağzı Mağaraları 22 yıl önce ziyarete açıldı (AA)
TT

Türkiye'nin ilk mağara kiliselerinden Cehennemağzı, inanç turizmiyle adından söz ettirmek istiyor

Cehennemağzı Mağaraları 22 yıl önce ziyarete açıldı (AA)
Cehennemağzı Mağaraları 22 yıl önce ziyarete açıldı (AA)

Anadolu Ajansının (AA) "Türkiye'nin Mağaraları" dosya haberinin 18. bölümünde Karadeniz Ereğli'deki Cehennemağzı Mağaraları'nın mitolojik ve tarihi önemi ele alındı.

Mitolojiye göre Herkül'ün kendisine verilen 12 görevden sonuncusunu yerine getirdiği yer olan Cehennemağzı Mağaraları, Karadeniz Ereğli Müzesi'ne bağlı ören yeri olarak turizme katkı sunuyor.

İnönü Mahallesi'nde yan yana sıralanmış 3 mağaradan oluşan yapıdaki Kilise Mağara'nın, Hristiyanlığın yayıldığı ilk yıllarda gizli ibadet yeri olarak kullanıldığı biliniyor.

Mağara içindeki sütunlar, sütun başlıkları, mozaik döşeme ve kandil yuvaları, mağaranın paganizmin egemen, Hristiyanlığın ise yasak olduğu dönemde ilk Hristiyanlarca gizli ibadet merkezi olarak kullanıldığının kanıtı olarak gösteriliyor.

İnsan elinden çıktığı taşçı kalem izlerinden anlaşılan ve 400 metrekarelik alanı kaplayan Koca Yusuf Mağarası da iki "fil ayağıyla" destekleniyor.

Kilise ve Koca Yusuf mağaralarına su sarnıcı görevi gören, zemini taban suyuyla kaplı Ayazma Mağarası'nın batısında ise büyük gölet bulunuyor. Roma ve Bizans Dönemi'nde kullanılan mağaranın, suyu kutsal sayıldığından Ayazma adını aldığı tarihi kaynaklarda geçiyor.

Mitolojik anlatımlarda yer alması ve Hristiyan dünyasına hitap eden özellikleri bünyesinde barındırmasıyla ilgi gören mağaraları, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.

"Türkiye'deki en eski mağara kiliselerden biri"

Karadeniz Ereğli Müze Müdürü Ahmet Mercan, AA muhabirine, mağaranın tarihi açıdan önemli olduğunu söyledi.

Mağaranın görülmeye değer bir yer olduğunu dile getiren Mercan, "Mağara, Roma Dönemi'nde Hristiyanlığın yasak olduğu dönemlerde kullanılması özelliğiyle Türkiye'deki en eski mağara kiliselerden biridir. İnanç turizminde yer edinmesi gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Mağaranın her yıl binlerce turist ağırladığını belirten Mercan, ziyaretçi sayısının yıl sonuna kadar 50 binlere ulaşmasını beklediklerini ifade etti.

(AA)
(AA)

"Anadolu'daki inanç turizminin erken örneklerinden biri"

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Öztürk de çok sayıda insanın asırlar boyunca bu bölgeye gelerek, burada görevlendirilen kahin-rahipler aracılığıyla "gelecekten haber almak, olumsuzluklara karşı korunmak için dua metinleri yazdırdığını ve kaybettikleri yakınlarının ruhlarıyla iletişim kurmaya çalıştığını" anlattı.

Öztürk, mağaraların, bu yönüyle Anadolu'daki inanç turizminin erken örneklerinden birisi olarak değerlendirebileceğini söyledi.

"Eldeki arkeolojik kalıntılardan anlaşıldığı kadarıyla bu mağaralar, Hristiyanlık inancının henüz yasak olduğu milattan sonra 1. yüzyıldan 4. yüzyılın başlarına kadar bölgedeki ilk Hristiyan cemaatlerin gizli tapınmalarına da ev sahipliği yapmıştır." diyen Öztürk, bölgenin bu yönüyle Hıristiyanlar açısından önemli cazibe merkezi haline geldiğini kaydetti.

(AA)
(AA)

Öztürk, mağaraların "Herakleia Kenti ve Cehennemağzı Mağaraları" adıyla bilindiğine değinerek, "Mistik özelliğe sahip mağaralar, Anadolu'daki önemli inanç merkezlerinden biri olarak, tüm Antik Çağ boyunca Roma Dönemi'nin sonuna kadar bu özelliğini korumuştur." diye konuştu.

Mağarayı ziyaret edenlerden Şenol Alaca, Sivas'tan geldiğini, mağarayı çok beğendiğini ve herkesin görmesi gerektiğini dile getirdi.

(AA)
(AA)

Mitolojiye göre Cehennemağzı Mağaraları

Mitolojik öyküye göre, insanın doğaya karşı yenilmez dayanma ve saldırma gücünü simgeleyen Herkül, Argolis Kralı Eurystheus'un kendisine verdiği 12 görevden sonuncusunu yerine getirmek için efsanevi altın postu aramak üzere yola çıkan gemicilerle Ereğli'ye gelir.

Üç mağaradan oluşan Cehennemağzı Mağaraları'ndan yer altı tanrısı Hades'in yönettiği, hiçbir ölümlünün geri dönemeyeceği "Ölüler Ülkesi"ne inen Herkül, bu ülkenin bekçisi üç başlı ve yılan kuyruklu köpek Kerberos'u, Olimpos tanrıları Hermes ve Athena'nın yardımıyla kaçırır.

Herkül, yeryüzüne çıkardığı Kerberos'u, Kral Eurystheus'un korkması üzerine Cehennemağzı Mağaralarından "Ölüler Ülkesi"ne geri götürür.


Tom Hanks kariyerinin en utanç verici anını paylaştı

Reuters
Reuters
TT

Tom Hanks kariyerinin en utanç verici anını paylaştı

Reuters
Reuters

Tom Hanks, 30 yıllık kariyerinde en "aptalca" olduğuna inandığı anı açıkladı.

1980'lerin sonundan beri bir Hollywood yıldızı olan Oscar ödüllü aktör, Big ve Forrest Gump'tan Er Ryan'ı Kurtarmak (Saving Private Ryan) ve Elvis'e kadar çeşitli filmlerde rol aldı.

Hanks, The Graham Norton Show'un 1 Aralık Cuma günü yayımlanan bölümündeki röportajında kariyerini değerlendirdi. Nostalji yapılan sohbette aktör, Ron Howard'ın uzay draması Apollo 13'ü çektiği dönemden bahsetti.

1995'te gösterime giren Apollo 13, Ay'a yolculukları ters gidince kendilerini ölümcül bir tehlikenin içinde bulan astronotlar Jim Lovell, Fred Haise ve Jack Swigert'in gerçek hayat hikayesini anlatıyor.

Filmin en çok alıntılanan anının (Hanks'in canlandırdığı Lovell'ın "Houston, bir sorunumuz var" dediği an) çekimleri sırasında aktör için işler utanç verici bir hal almış.

Hanks, Norton'a şöyle anlattı: 

Kevin Bacon, Bill Paxton ve ben 'Houston, bir sorunumuz var' cümlesinden hemen sonraki ciddi anı canlandırıyorduk ve ağırlıksız görünmemiz için tutamakların üzerinde bir aşağı bir yukarı gidip geliyorduk.

Normalde bu sorun olmazdı ama o gün çok önemli biri oyuncular ve ekibi ziyarete gelmişti: Lovell'ın ta kendisi.

Hanks şöyle devam etti: 

Gülünç görünüyorduk ve aşağı baktığımda Jim bizi izliyordu. Hayatımda hiç bu kadar aptal hissetmemiştim.

9 dalda Oscar'a aday gösterilen Apollo 13, Kurgu ve Ses dallarında iki ödül kazanmıştı.

Hanks, Londra'da David Hockney'le birlikte yarattığı The Moonwalkers enstalasyonunun tanıtımını yapıyor. Prodüksiyonu Christopher Riley'le birlikte kaleme alan Hanks aynı zamanda enstalasyonun anlatıcılığını da üstlendi.

Apollo uzay görevlerinin hikayelerini anlatan enstalasyonun odalarındaki teknoloji, astronotların yanında oturuyormuşsunuz hissi verecek şekilde tasarlandı.

1994 ve 1995'te Forrest Gump ve Philadelphia'yla arka arkaya Oscar kazanan Hanks, oynadığı ve yeterince övgü almadığına inandığı bir filmin adını önceki haftalarda vermişti.

Independent Türkçe