Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tahran, Washington'a “gerçekçi ve pratik” bir vizyon çağrısında bulundu

Tahran, Washington'a “gerçekçi ve pratik” bir vizyon çağrısında bulundu

Avrupa Birliği tarafından açıklanan nihai metin İran’da uzman düzeyinde inceleniyor
Cuma, 12 Ağustos, 2022 - 11:00
İran heyeti başkanı Ali Bakıri Kani, Viyana'daki son müzakere turundan ayrılırken (EPA)

Viyana'daki nükleer müzakerelerin sona ermesinden ve İran müzakere heyetinin Tahran'a dönmesinden günler sonra Nour News haber sitesi, Avrupa Birliği (AB) tarafından açıklanan nihai metnin uzman düzeyinde incelendiğini aktardı.

Nour News, “İran nükleer müzakere heyetinin dönüşünden hemen sonra Avrupa Birliği Koordinatörlüğü’nün fikirlerinin gözden geçirilmesi süreci uzman düzeyinde başladı ve devam ediyor” dedi. Aynı zamanda Avrupa koordinatörünün fikirlerini gözden geçirmek için Tahran'da henüz üst düzey bir toplantı yapılmadığına değinen haber sitesi, “Olağan prosedüre göre, uzman incelemesinin bitiminden sonra, nihai karar için ön bulgular karar verme seviyelerine sunulacak” ifadelerini aktardı.

İran medyası, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın İran'ın Avrupalılar aracılığıyla ABD’yebir mesaj gönderdiğini söylediğini aktardı. Abdullahiyan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, “ABD tarafının gerçekçi ve pragmatik bir bakış açısıyla ve İran'ın haklı ve yasal taleplerini kabul ederek bir anlaşmaya zemin hazırlamasını umuyoruz” şeklinde konuştu.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Çavuşoğlu'nun, “Müzakerelerin İran halkının hakları ve tüm tarafların ortak çıkarları bağlamında bir an önce sona ermesi yönündeki umudunu dile getirdiği” belirtildi.

İran devlet televizyonu ise Rusya'nın Viyana'daki İran nükleer Başmüzakerecisi Mihail Ulyanov’un, İran nükleer sorununun er ya da geç çözülmesi gerektiğini vurgulayarak, “Anlaşma metnini yeniden yazma olasılığı var” açıklamasını alıntıladı. AB tarafından açıklanan metnin "son ve nihai metin" olup olmadığını merak eden Ulyanov, müzakereler aksamadan geçtiğimiz Mart ayında taslakta meydana gelen değişikliklere işaret etti ve “Dolayısıyla mevcut metnin nihai metin olduğunu söyleyemem” dedi.

Moskova'nın müzakerelerde İran'ın tutumuna verdiği desteği yineleyen Ulyanov, ABD (azami baskı) politikasının kurbanı olan ve pozisyonlarını ifade etme hakkına sahip olan İran başta olmak üzere tüm tarafların nihai metinden memnun olması gerektiğine dikkati çekerek,  İran’ın metinde değişiklik yapmak istemesi halinde desteklerini sürdüreceklerini bildirdi.

İran medyası, iki gün önce Avupa tarafından Viyana müzakereleri sonucunda sunulan ‘nihai metin’ konusundaki tutuma yönelik sert eleştiriler sarfetti. İran dini lideri Ali Hamaney'in ofisine yakın olan Kayhan gazetesi, Avrupa Birliği'nin sunduğu nihai metni “felaket” ve “zararlı” olarak nitelendirirken, müzakerelerin İran’ın istediği sonuca henüz ulaşmadığını aktardı.

Nour News isimli haber sitesi ise, AB’nin tutumuna işaret ederek, AB'nin nükleer anlaşmayı canlandırma müzakerelerinin koordinatörü olduğunu ve nihai bir metin olarak teklif sunamayacağını, müzakerelere ilişkin kararın "müzakere taraflarının elinde" olduğunu vurguladı.

İran Dış Politika ve Ulusal Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı İbrahim Azizi de İran parlamentosunda yaptığı konuşmada, “Nihai metin, ulusal çıkarlarımızı ve rejimin stratejik hedeflerini sağlamalı” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya