Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas’ta DEAŞ destekçisi olduğundan şüphelenilen bir kişi gözaltına alındı

Fas’ta DEAŞ destekçisi olduğundan şüphelenilen bir kişi gözaltına alındı

Tetuan’da gözaltına alınan kişinin terör eylemi hazırlığında olduğundan şüpheleniliyor
Cuma, 12 Ağustos, 2022 - 11:15
Fas özel kuvvetlerinin bir unsuru. (Şarku’l Avsat)

Fas güvenlik birimleri, ülkenin kuzeyindeki Tatvan (Tetuan) kentinde terör örgütü DEAŞ sempatizmanı bir kişiyi gözaltına aldı. Fas Ulusal Gözetim Genel Müdürlüğü’ne (İç İstihbarat Teşkilatı) bağlı Adli Araştırma Merkez Ofisi’nden yapılan açıklamada, ‘’Dün sabah 36 yaşındaki bir DEAŞ destekçisinin gözaltına alındığı, söz konusu kişinin kamu düzenini sarsmaya yönelik terör eylemi düzenleme hazırlığı içinde olduğundan şüphelenildiği.’’ belirtildi.  

Operasyonun Tetuan ilinde Özel Kuvvetler ile bölge emniyet müdürlüğünün koordine çalışmasıyla gerçekleştirildiği kaydedilen açıklamada, ‘Gözaltına alınan şüpheli, toplumu ve kamu yöneticilerini tekfir etmekte ve internet üzerinden şiddeti teşvik eden paylaşımlarda bulunmaktaydı. Kamu binalarına ve kamu yetkililerine yönelik şiddet eylemleri düzenlenmesini teşvik eden şüpheli, ihtiyaten gözaltına alınmış olup hakkındaki soruşturma devam etmektedir’’ denildi.  

Soruşturmanın İç İstihbarat Teşkilatı ve terörle ilgili suçları araştıran yargı birimleri tarafından yapıldığı ifade edilen açıklamada, söz konusu şüphelinin örgüt bağlantılarının ve terör eylemi hazırlığı olup olmadığının araştırıldığı kaydedildi. Fas’ta daha öncede birçok operasyon sonucu DEAŞ’la bağlantılı şüpheler gözaltına alınmış ve birçoğu tutuklanmıştı. Geçmiş dönemlerde çok sayıda Fas vatandaşının Suriye’de rejimle çatışan muhtelif örgütlerin içinde yer aldığı biliniyor. 


Editörün Seçimi

Multimedya