Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Etiyopya Nahda Barajı’nın üçüncü dolum aşamasının tamamlandığını duyurdu

Etiyopya Nahda Barajı’nın üçüncü dolum aşamasının tamamlandığını duyurdu

Cuma, 12 Ağustos, 2022 - 15:30
Nahda Barajı (Etiyopya Su ve Enerji Bakanlığı)

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Sudan ve Mısır’ın itirazlarına rağmen, Mavi Nil üzerindeki Nahda Barajı (Rönesans Barajı) rezervuarında üçüncü dolum aşamasının tamamlandığını açıkladı.

Devlet televizyonunda yer alan görüntülere göre, Abiy Ahmed, ülkenin kuzeybatısındaki baraj alanında yaptığı konuşmada, “Bugün arkamda gördüğünüz gibi barajın üçüncü dolum aşaması tamamlandı” dedi.

Başbakan’a göre, rezervdeki su seviyesi şu anda deniz seviyesinden 600 metre yükseklikte. 

Bu da, geçen yıl aynı dönemdeki ikinci dolum aşamasına kıyasla seviyenin bu yıl 25 metre arttığı anlamına geliyor.

Abiy Ahmed, Mısır ve Sudan’ın eleştirilerine yönelik bir yanıt olarak, “Nil, Etiyopyalıların faydalanması için bize Allah’ın bir armağanıdır” diyerek, kendilerine verilen sorumlulukları üstlenmeyenleri eleştirdi.

Mısır ve Sudan, üç ülke arasında barajın işletilmesine yönelik bir anlaşma sağlanana kadar Etiyopya’nın baraj doldurma işlemini durdurmasını defalarca talep etti.

İki ülke, beyan edilen kapasitesi 5 bin megavattan fazla ve 74 milyar metreküp kapasitesiyle Afrika’nın en büyüğü olan Nahda Barajı’nın su kaynaklarına zarar vereceğini vurguluyor.

Mısır, Temmuz ayı sonunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) başvurdu ve üç ülke arasında bir anlaşma olmaksızın tek taraflı üçüncü dolumu protesto eden bir mektup gönderdi.

Abiy Ahmed, dün ise Nahda Barajı’nda planlanan 13 türbinden ikincisini çalıştırarak elektrik üretimine başladıklarını açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya