Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır Baş Müftüsü’nden terörle mücadele vurgusu

Mısır Baş Müftüsü’nden terörle mücadele vurgusu

Cuma, 12 Ağustos, 2022 - 14:00
Mısır Baş Müftüsü Dr. Şevki Allam (Mısır Darul İfta)

Mısır Baş Müftüsü Dr. Şevki Allam, terörist gruplarla yüzleşme çabalarına devam etme sözü verdi. Bu, açıklama, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin güveni tazeleme ve Allam’ın Mısır Baş Müftülüğündeki hizmetini 13 Ağustos'tan itibaren bir yıllığına ikinci kez uzatma kararının ardından geldi.

Ağustos 2021'de Sisi, Mısır Müftüsü'nün hizmetini ‘bir yıl uzatma kararı almıştı.

Mısır Baş Müftüsü, Sisi’nin aldığı kararın Mısır yönetiminin din kurumuna olan ilgisini yansıttığını söyledi. Allam açıklamasında, “Yıllar önce Mısır Darul İfta’da aşırılık ve terör gruplarıyla yüzleşmek için başlattığımız ve toplumun istikrarını koruyan Ezher ılımlı metodolojisini yaymak için çabalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Allam, 1859'dan beri Mısır Darul Ifta tarihindeki 19. Müftü. Ezher Üniversitesi'nde profesör olan Allam, Şubat 2013'te Kıdemli Alimler Konseyi (El-Ezher'deki en yüksek dini organ) toplantısında yapılan oylamayla ülkenin baş müftüsü seçildi. Mart 2017'de Sisi, dine hizmet etme çabalarını göz önünde bulundurarak Allam'ın 4 yıl süreyle Mısır Müftüsü olarak atanmasını yenileyen bir kararname yayınladı.


Editörün Seçimi

Multimedya