Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD'de polisten uyarı: "Çiftleşen deniz ineklerine dokunmayın"

ABD'de polisten uyarı: "Çiftleşen deniz ineklerine dokunmayın"

Sarasota polisi "Bir deniz ineği çiftleşme grubu görürseniz, uzaktan saygılı bir şekilde izleyin. ASLA dokunmayın" diye açıklama yaptı
Cuma, 12 Ağustos, 2022 - 17:15
Florida polisi, seks yapan deniz ineklerini rahatsız etmemeleri için insanlara yalvarıyor (Sarasota Polis Teşkilatı)

The Independent'ın haberine göre Florida polisi, yerel sakinlere çiftleşen deniz ineklerini rahatsız etmeme uyarısı yapıyor.

Sarasota Polis Teşkilatı pazar günü sosyal medyada yaptığı paylaşımda, Sarasota'daki South Lido Plajı'nda denize gidenlerin "deniz ineği topu" olarak bilinen bir toplu çiftleşme seansına dahil olan memelilere dokunmaya çalışırken görüldüklerini belirtti.

Sarasota polisi, "Pazar günü South Lido Plajı yakınlarında deniz ineklerinin çiftleştiğini gördük. Halk onlara dokunmaya çalışıyordu. Bir deniz ineği çiftleşme grubu görürseniz, uzaktan saygılı bir şekilde izleyin. ASLA dokunmayın" açıklamasını yaptı.

Livescience.com'a göre, deniz inekleri yılın çoğunda cinsel olarak aktiftir.Genellikle "çiftleşme grupları" oluştururlar, burada bir düzineye kadar erkek, hangisiyle çiftleşeceğini seçecek olan bir dişiyi çember içine alır.

Livescience'a göre bu çiftleşme seansları iki ila 4 hafta kadar uzun sürebilir.

Deniz inekleri, Nesli Tehlike Altında Olan Türler Yasası kapsamında "hassas tür" olarak nitelendiriliyor, ayrıca manati olarak da bilinen büyük deniz memelilerine dokunmak veya onları rahatsız etmek de yasadışı.

Florida Balık ve Yaban Hayatını Koruma Komisyonu tarafından açıklanan sayılara göre, geçen yıl Florida'da binden fazla deniz ineği öldü.

CBS News'un haberine göre, ölümlerin yarısından fazlası açlıktan, 103'ü su taşıtlarıyla ilgili olaylardan, 7'si de halat dolanmasından veya kaçak avcılardan kaynaklandı.

Rekor seviyedeki ölümler, Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) tarafından "olağandışı ölüm hadisesi" olarak sınıflandırıldı.

Eyaletin vahşi yaşam departmanı, kötü su kalitesinin zararlı alg çoğalmasının yayılmasına neden olduğunu söyledi.
2021'de Florida'da binden fazla deniz ineği öldü ve bu bir rekor (AP)

NOAA, alışılmadık derecede çok sayıda ölümü etraflıca anlamanın, okyanus sağlığının bir göstergesi olduğu için büyük önem teşkil ettiğini belirtti.

Kar amacı gütmeyen kuruluş Save the Manatee'ye göre Florida'nın deniz ineği popülasyonu şu anda 6 bin civarında.

Save the Manatee, deniz ineklerinin yaşamı için gerekli olan deniz çayırlarının iklim krizinin etkileri sebebiyle tehdit altında olduğunu söylüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya