Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Tayvan Boğazı’nda deniz ve hava tatbikatları yürütecek

ABD, Tayvan Boğazı’nda deniz ve hava tatbikatları yürütecek

Cumartesi, 13 Ağustos, 2022 - 09:15
Beyaz Saray Hint- Pasifik Koordinatörü Kurt Campbell (Reuters)

ABD’li üst düzey bir yetkili, ABD ve Çin arasında günden güne artan gerilime rağmen ABD’nin önümüzdeki haftalarda Tayvan Boğazı’nda deniz ve hava tatbikatları yapacağını açıkladı.

Beyaz Saray Hint- Pasifik Koordinatörü Kurt Campbell, yaşanan gerginliğe rağmen ‘ABD kuvvetlerinin uluslararası hukukun izin verdiği yerlerde uçuş yapmaya ve yelken açmaya devam edeceğini’ belirtti.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Campbell, ‘ABD kuvvetlerinin önümüzdeki haftalarda Tayvan Boğazı’nda deniz ve hava tatbikatları yapacağını’ açıkladı.

Campbell, “Tayvan Boğazı’ndaki tatbikatların işleyişi ve zamanı hakkında yorum yok” açıklamasında bulundu.

Campbell, Washington’un Çin’in Tayvan üzerinden ABD’ye yaptığı provokasyona yanıt vereceğini belirtti. Yapılan açıklamalara göre Washington ve Taipei, önümüzdeki günlerde ticari ilişkilerinde bir adım atacak.

Campbell, gazetecilere verdiği demeçte Çin’in ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’a yaptığı tartışmalı ziyaretin Tayvan’ın statükosunu değiştirmeye çalışmak için kullanacağını belirtti.

Hint- Pasifik Koordinatörüne göre Pekin, Pelosi’nin ziyaretini, Tayvan’a baskı yapmak, ada ülkesindeki statükoyu değiştirmek ve böylece Tayvan Boğazı’nda ve bölgede barış ve istikrarı tehlikeye atmak için kullanacak.

Campbell, “Çin, aşırı tepki gösterdi. Pekin’in eylemleri hala kışkırtıcı, bölgeyi istikrarsızlaştırmaya çalışıyor” dedi.

ABD’li yetkili, Beyaz Saray’ın ekonomik ve ticari ilişkilerini güçlendirmek için Tayvan ile ilişkilerini geliştirmeye devam edeceğini belirtti.

Campbell, “Önümüzdeki günlerde açıklamayı düşündüğümüz ticaret müzakereleri için bir yol haritası geliştiriyoruz” dedi.

Yetkili, Washington ve Pekin’in iletişim kurduğunu ve kurmaya devam edeceğini ifade etti.

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi Çinping’in yüz yüze bir görüşme yapması bekleniyor. Ancak taraflar arasındaki görüşmenin önümüzdeki Kasım ayında Bali’de yapılması beklenen G20 zirvesinde gerçekleşebileceği konusunda bir yorum yapılmadı.

Campbell, tarafların görüşmenin yapılacağı zaman veya yer konusunda başka bilgilere sahip olmadığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya