Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin'de yılbaşından bu yana şehit düşen 132 Filistinli için camilerde gıyabi cenaze namazı kılındı

Filistin'de yılbaşından bu yana şehit düşen 132 Filistinli için camilerde gıyabi cenaze namazı kılındı

Cumartesi, 13 Ağustos, 2022 - 07:45
El-Halil kentinde Filistinlilerle çıkan çatışmada bir İsrail askeri mevzi alıyor (EPA)

Batı Şeria'nın çeşitli yerlerinde dün (Cuma) barışçıl yürüyüşlere katılan Filistinlilerle İsrail işgal güçleri arasında çatışmalar yaşanırken, Filistin'deki tüm camilerde Cuma namazının ardından Gazze Şeridi ve Nablus'taki şehitler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Yılbaşından bu yana sayıları 132'ye ulaşan Filistinli şehitler için kılınan gıyabi cenaze namazının ardından şehitlerin ruhlarına Fatiha okundu, dualar edildi.

Ramallah'taki Filistin hükümetine bağlı Sağlık Bakanlığı, işgalci İsrail ve yerleşimcilerin saldırıları sonucunda bu yılın başından bu yana işgal altındaki Batı Şeria'da 82 ve Gazze Şeridi'nde 50 olmak üzere toplam 132 Filistinlinin şehit düştüğünü söyledi. Bakanlık, en genç şehidin İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki son saldırısında şehit olan 4 yaşındaki Cemil Necmeddin Cemil Necm olduğunu en yaşlı şehidin ise Batı Şeria'daki Ramallah’tan Ömer Abdulmecid Esad (80 yaşında) olduğunu açıkladı.

İşgal güçlerinin Gazze Şeridi'ne yönelik 3 gün süren saldırıları sonucunda 16'sı çocuk, 4'ü kadın olmak üzere 48 şehit, bazılarının durumu ağır olmak üzere 360'tan fazla yaralı kaydedildi. Cuma günü Batı Şeria'da İsrail işgal güçleriyle çıkan çatışmalarda onlarca Filistinli yaralandı ve biber gazından etkilendi.

Kafr Kaddum'da işgal güçlerinin haftalık yerleşim karşıtı yürüyüşe katılanlara saldırması sonucu 7 sivil kauçuk kaplı metal mermilerle yaralandı ve onlarca kişi biber gazından etkilendi. Nablus'un doğusundaki Beit Dajan'da işgal güçlerinin kentte yerleşim karşıtı bir yürüyüşü bastırması sonucu biri gazeteci olmak üzere 5 sivil biber gazına maruz kaldı. Nablus'un güneyindeki Beita kasabasında çatışmalar meydana geldi, ancak yaralanma bildirilmedi.

El Halil merkezindeki işgal güçleriyle Filistinliler arasında çatışma çıktı. Bu sırada vatandaşlara şok bombası ve göz yaşartıcı gaz atıldı, ancak herhangi bir yaralanma bildirilmedi.

Öte yandan Avrupa Birliği'nin Filistin temsilcisi Sven Kuhn von Burgsdorff, “İsrail makamlarından ve projelerinden gelen yıkım tehdidi işgal altındaki Batı Şeria'daki 55 okulu tehdit ediyor. Öğrencilerin yaşamları için potansiyel bir yakın tehlike var. Büyükelçiler ve temsilciler bu bölgelerdeki halkın çektiği acıları ülkelerinin başkentlerine iletecekler” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya