Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Taipei, Tayvan Boğazı'nda güvenliği sağladığı için Washington'a teşekkür etti

Taipei, Tayvan Boğazı'nda güvenliği sağladığı için Washington'a teşekkür etti

Cumartesi, 13 Ağustos, 2022 - 11:00
Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, Çin'in güç kullanma tehdidinin azalmadığını vurguladı (Reuters)

Tayvan Dışişleri Bakanlığı, Tayvan Boğazı ve bölgede güvenlik ve barışı korumak için 'somut önlemler' alan ABD'ye teşekkür etti.

Reuters'ın haberine göre, söz konusu açıklama, Beyaz Saray Hint- Pasifik Koordinatörü Kurt Campbell'in, ABD ve Çin arasında günden güne artan gerilime rağmen ABD’nin önümüzdeki haftalarda Tayvan Boğazı’nda deniz ve hava tatbikatları yapacağını açıklamasının ardından geldi.

Campbell, yaşanan gerginliğe rağmen ‘ABD kuvvetlerinin uluslararası hukukun izin verdiği yerlerde uçuş yapmaya ve yelken açmaya devam edeceğini’ belirtti.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Campbell, ‘ABD kuvvetlerinin önümüzdeki haftalarda Tayvan Boğazı’nda deniz ve hava tatbikatları yapacağını’ açıkladı.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çin'in 'haksız askeri ve ekonomik tehditlerinin küresel demokratik kampın birliğini ve direncini güçlendirdiği' belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya