Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Likud’un Arap üyelerinden toplu istifa adımı

Likud’un Arap üyelerinden toplu istifa adımı

Cumartesi, 13 Ağustos, 2022 - 13:15
İsrail Başbakanı Yair Lapid ve muhalefet lideri Binyamin Netanyahu, ordu sekreterliği huzurunda bir araya geldiler. (DPA)

Likud Partisi lideri Binyamin Netanyahu, bir süre önce düzenlenen parti içi seçimlerde ezici bir zafer elde etmişti. Ardından ise Likud partisinin Arap üyeleri, aday listesine alınmamalarına tepki gösterdi. Parti liderlerinden biri, Arap üyelerin toplu halde istifalarına dikkat çekti.

Likud'un son 15 yılda Netanyahu liderliğinde Arap azınlıklara karşı aynı yaklaşımı benimsediğini söyleyen Likud merkez üyesi, Dürzi ve Çerkes Belediye ve Yerel Meclisleri Forumu Başkanı Cabir Hammud, savaşta verdikleri kurbanları anma ve yas tutma günlerinde Dürzileri desteklediğini ancak mesele siyasi ve sivil çalışmalar olduğunda bu kesimi unuttuğunu belirtti. Likud Merkez üyesi Rikda Brik ise partideki Dürzilerin partiden toplu bir şekilde çekilmeye başladıklarını aktardı.

Seçim listesine alınmayan ve listede alt sıralara itilen bir dizi Likud lideri Netanyahu'yu, kendisi için mümkün olan her türlü çabayı ve fedakarlığı yapan, siyasi rakipleri ile verdiği her savaşta, aynı zamanda yargı ve polisin karşısında ona destek olanları tasfiye etmek istediği bir komplo kurmakla suçladı. Söz konusu isimlerden biri “Bu oyundan iyilik ile geçmek zor” ifadelerini kullanırken bir diğeri de “Netanyahu kazanırken Likud kaybetti” dedi.

Dün Maariv gazetesinin sonuçlarını yayınladığı bir kamuoyu anketi, partinin seçim listesinin hazırlanmasının ardından Likud partisinin iki sandalye kaybettiğini, Yair Lapid’in Yesh Atid Partisi’nin ise iki sandalye kazandığını gözler önüne serdi. Nitekim bu sonuç iki tarafın da hükümet kurmasına imkan vermiyor. Ancak seçim yapıldığı taktirde Netanyahu’nun elindekilerin Lapid’in elindekilerden daha iyi durumda olduğu görülüyor. Yine de Netanyahu kampına karşı geliştirilebilecek yeni bir durum mevcut.

Söz konusu anket; Netanyahu kampının 120 sandalyeden 59’unu elde edeceğine, anketlerin şimdiye kadar 34 ila 36 sandalye verdiği Likud Partisi’nin 33 sandalye alacağına işaret ediyor. Aynı zamanda sol görüşlü Meretz Partisi’nin düşüşe geçtiğini, Naftali Bennett’ın siyasetten çekilmeden önceki ortağı Ayelet Şaked’in Esperit Sionista (Siyonist Ruh) Partisi’nin de başarı elde ettiğini ortaya koyuyor.

Lapid’in Partisi ise bocalamaya devam ediyor. Anketin yalnızca 51 sandalye alacağını gösterdiği partinin kaydettiği yavaş ilerleme, hükümet kurma olasılığı açısından iyiye işaret etmiyor. Bu kamptaki tüm tarafların, Lapid’in partisi hariç, gücünü kaybettikleri anlaşılıyor. Söz konusu anket, Savunma Bakanı Benny Gantz ve Adalet Bakanı Gideon Saar başkanlığındaki Kahol Lavan ile Tikva Hadasha koalisyonunun dört sandalye kaybederek 14'ten 10'a, Avigdor Liberman liderliğindeki Evimiz İsrail Partisi'nin ise yediden beşe düşüş gösterdiğini ortaya koyuyor. İşçi Partisi elindeki yedi sandalyeyi korurken Birleşik Arap Listesi’nin ise dört sandalyeye sahip olduğu görülüyor. Lapid’in partisinin 17 sandalyeden 25 sandalyeye yükseldiği ancak hükümet kurmak için Netanyahu'nun kampındaki taraflardan birinin transferine ihtiyacı olduğu belirtiliyor. Ancak bu olasılık şu an için pek mümkün görünmüyor. Eymen Avde, Ahmed Tibi ve Sami Ebu Şehade liderliğindeki Ortak Arap Listesi’nin ise altı sandalyede sabit kalacağı öngörülüyor.

Gazetenin anket uzmanı, Lapid’in nüfuzunun geçtiğimiz günlerde Gazze’ye düzenlenen Şafak Vakti Operasyonu’ndan kaynaklandığını düşünüyor. Söz konusu ankette katılımcıların yüzde 37'si Gantz'ın Gazze'ye yönelik saldırıyı yönetmede Lapid'den daha dikkat çektiğini öne sürerken yüzde 23'ü ise bu gelişmenin Lapid'in kredisini artırdığı görüşünde.

Ankete göre halk Lapid’in başbakan, Gantz’ın da savunma bakanı olmasını istiyor. Birinin siyasi lider, diğerinin ise askeri lider olarak güvenilir olduğu anlaşılıyor. Ancak yine de Netanyahu’nun söz konusu ikiliye üstün geldiği görülüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya