Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran Devrim Muhafızları sempatizanı… Selman Rüşdi’yi bıçaklayan Hadi Matar kimdir?

İran Devrim Muhafızları sempatizanı… Selman Rüşdi’yi bıçaklayan Hadi Matar kimdir?

Cumartesi, 13 Ağustos, 2022 - 13:30
ABD polisi, Selman Rüşdi'nin bıçaklı saldırısının faili Hadi Matar'ı tutuklarken (CNBC)

ABD polisi, dün New York eyaletinde bir konferansta bıçaklanan yazar Selman Rüşdi’ye (75) saldıran kişinin kimliği hakkında yeni bilgileri ortaya çıkardı.

Kaliforniya’da doğan 24 yaşındaki Hadi Matar kısa bir süre önce New Jersey’e taşındı. NBC New York’a göre, FBI yetkilileri dün Matar’ın New Jersey’nin Fairview kasabasındaki evinde arama yaptı.

Kaynaklar, Matar'ın New Jersey eyaletinden sahte bir ehliyet aldığını söyledi. Eyalet Polisi Eugene J. Stanicowski, saldırının nedeninin net olmadığını söyledi. Stanicowski, NBC News'e verdiği demeçte, Matar'ın sosyal medya hesaplarına yönelik bir ön incelemede, Matar'ın Şii radikalizmi ile İran Devrim Muhafızları Ordusu’na (DMO) sempati duyduğunu aktardı.


Yetkili, İran Devrim Muhafızları ile belirli bir bağı olmadığını, ancak ilk değerlendirmenin DMO’ya sempati duyduğunu gösterdiğini kaydetti.

Kathleen Jones, saldırganın siyah giysiler ve siyah bir maske taktığını söyledi.

Rüşdi, bıçaklanıp yere düştükten sonra Matar New York eyalet polisi tarafından anında gözaltına alındı. 1989 yılında İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni tarafından ‘Şeytan Ayetleri’ kitabının yazarı Selman Rüşdi’nin öldürülmesine yönelik bir fetva yayımlanmıştı. Matar’ın Rüşdi’ye düzenlediği saldırının ardından ne gibi suçlamalara maruz kalacağı net değil.


Eyalet polisi, 75 yaşındaki Rüşdi’nin, New York'un batısında bir konferans vermek üzereyken boynundan bıçaklandıktan sonra hastaneye kaldırıldığını duyurdu.

AP muhabiri ise bir adamın sahneye çıkarak Rüşdi’ye saldırdığını ve ardından 10-15 kez bıçakladığını bildirdi.

Rüşdi, ifade özgürlüğü ve liberal konularda yazıları ile tanınan bir yazar. İfade özgürlüğü kuruluşu PEN America'nın CEO'su Suzanne Nossel konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Amerikan topraklarında bir edebiyat yazarına herkesin ortasında yapılmış benzer bir saldırı hatırlamıyoruz” dedi.

Matar’ın avukatı ise AP’nin açıklama talebine cevap vermeyi reddetti.


Hizbullah ile bağlantılı sürücü belgesi

Şüphelinin, İranlı General Kasım Süleymani ve müttefiki Hizbullah liderlerinden birinin adını kullandığı sahte bir ehliyete sahip olduğu ortaya çıktı.

FBI ajanları dün akşam Matar'ın evinde arama yaparken, Rüşdi’yi bıçaklama nedenlerini bulmak için arkadaşlarını sorguya çekti.


Fox News kanalı ve birkaç Amerikan medyası, şüphelinin kullandığı ve sahte adı Hasan Muğniye olan sürücü belgesinin bir kopyasını yayınladı.

Muğniye, 2008 yılında Suriye'de CIA tarafından öldürülen Lübnanlı Şii Hizbullah'ın ikinci komutanı İmad Muğniye'nin soyadı.

Şüpheliyle bağlantılı bir Facebook hesabı, 2020'de ABD tarafından İHA saldırısında öldürülen Süleymani'nin fotoğraflarını yayınladı. Hesap Cuma gecesi geç saatlerde silindi.

Matar'ın evinde inceleme yapan memurlar, şahsın kız kardeşi olduğu düşünülen bir kadınla konuşurken görüldü, ancak aile medyaya konuşmayı reddetti. Komşuları ise mahalleye birkaç yıl önce taşınan aile hakkında, sakin olduklarını ve aslen Lübnanlı olduklarına inandıklarını bildirdi.

Yerel boks spor kulübünün bir üyesi, Matar'ın birkaç ay önce boks dersi aldığını, ancak bu konuda pek bir şey bilmediğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya