Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya: Donetsk’teki Pisky köyü kontrol altına alındı

Rusya: Donetsk’teki Pisky köyü kontrol altına alındı

Cumartesi, 13 Ağustos, 2022 - 15:00
Sakinler, Ukrayna'nın Kramatorsk kentindeki bir askeri bombardımanın ardından yıkılan evler arasında enkaz toplarken (Reuters)

Rusya Savunma Bakanlığı bugün, Rus kuvvetlerinin Ukrayna'nın Donetsk bölgesinde yer alan Pisky köyünün kontrolünü tamamen ele geçirdiğini duyurdu

Interfax haber ajansının Rusya Savunma Bakanlığı’ndan aktardığına göre Rus güçleri, Pisky'nin kontrolünü tamamen ele geçirdi.

Rus ve Moskova yanlısı güçler, bir haftadan uzun bir süre önce Pisky'nin kontrolünü tamamen ele geçirdiklerini açıklamıştı.

Bakanlık ayrıca, Rus kuvvetlerinin Kramatorsk yakınlarında yer alan ABD tarafından tedarik edilen bir HIMARS sistemini ve sistem için mühimmat içeren bir depoyu imha ettiğini aktardı.

Diğer yandan İngiliz istihbaratı, Rusya'nın güney Ukrayna'daki konumunun, Ukrayna'nın stratejik açıdan önemli nehirlere yönelik karşı saldırıları nedeniyle önemli ölçüde zayıfladığını açıkladı.

DPA’nın haberine göre, İngiltere Savunma Bakanlığı bugün güncellenen bir raporda, Dnipro Nehri üzerindeki iki ana köprünün artık nehrin Rusya tarafından işgal edilen bölgelere önemli askeri teçhizatı taşımak için kullanılamayacağı belirtildi.

Bakanlık, Rusların son zamanlarda Antonivka köprüsünde bakım yaptığını kaydetti.

Ayrıca, Ukrayna'nın son günlerde hassas silahlarla yaptığı saldırılar nedeniyle diğer ana köprünün artık ağır askeri araçlara uygun olmadığı aktarıldı.

Geçtiğimiz Şubat ayının sonunda Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin başlamasından bu yana, İngiliz hükümeti ilerlemeyle ilgili düzenli olarak istihbarat yayınlıyor. Moskova, Londra'yı hedefli bir dezenformasyon kampanyası başlatmakla suçluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya