Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yıllarca saklanarak yaşadı... Rüşdi, bıçaklı saldırıdan önce verdiği röportajda hayatını ‘nispeten normal’ olarak nitelendirmiş

Yıllarca saklanarak yaşadı... Rüşdi, bıçaklı saldırıdan önce verdiği röportajda hayatını ‘nispeten normal’ olarak nitelendirmiş

Cumartesi, 13 Ağustos, 2022 - 17:30
Romancı Selman Rüşdi (DPA)

Hint asıllı İngiliz yazar ve romancı Selman Rüşdi, New York'taki bir etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı. New York eyalet polisi Rüşdi'nin boynundan bıçak darbesi aldığını açıkladı.

‘Şeytan Ayetleri’ kitabının yazarı Selman Rüşdi’nin (75), saldırının hemen ardından helikopterle en yakın hastaneye götürülerek tedavi altına alındığı bildirildi.


Rüşdi saldırıdan birkaç hafta önce Alman ‘Stern’ dergisine verdiği bir röportajda yaşamının ‘nispeten normal’ hale geldiğini söyledi.  Başta röportajın 18 Ağustos'ta yayınlaması planlanırken, Stern dergisi saldırının ertesi günü röportajı yayınladı. Derginin yazı işleri birimi, röportajın yaklaşık iki hafta önce yapıldığını açıkladı.


Rüşdi, Şeytan Ayetleri kitabının 1988'de yayınlanmasının ardından tüm dünyada tanınır hale geldi. Kitap büyük tartışmalara neden olurken İran Dini Lideri Humeyni, hakaretler içeren bu kitabın yayınlanmasından bir yıl sonra yazar hakkında ölüm fermanı yayınladı. Bunun üzerine yazar, on yılını saklanarak geçirmek zorunda kaldı, ancak son yıllarda nispeten özgürce yaşadı.


Hindistan doğumlu, 2016 yılında ABD vatandaşı olan ve New York'ta yaşayan Rüşdi önceki hayatına özlem duyup duymadığı ile ilgili bir soruya “Zorunlu değil. Tarihi seviyorum ama konu hayatım olduğunda ileriye bakmayı tercih ediyorum” yanıtın verdi.

New York Polisi, şüphelinin 24 yaşındaki Hadi Matar olduğunu açıkladı. Polis, saldırının arkasındaki nedeni henüz belirleyemedi.


Editörün Seçimi

Multimedya