Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Husi hücresi, İran limanından Hudeyde'ye silah kaçakçılığı yapıldığını itiraf etti

Husi hücresi, İran limanından Hudeyde'ye silah kaçakçılığı yapıldığını itiraf etti

Cumartesi, 13 Ağustos, 2022 - 18:00
Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani'nin Husi hücresinin itiraflarına ilişkin yayınladığı bir videodan bir görüntü (Twitter)

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani bugün yaptığı açıklamada, Yemen hükümetine bağlı Batı Sahili Ortak Güçler Komutanlığı tarafından yakalanan bir Husi hücresinin, Devrim Muhafızları gözetiminde İran'ın Bender Abbas limanından Hudeyde limanına silah kaçakçılığı yaptığını itiraf ettiğini duyurdu.

İryani, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, itirafların, Tahran'ın milislere silah sağlamaya devam ettiği ve Yemen kriziyle ilgili uluslararası hukuk ve Güvenlik Konseyi kararlarının açıkça ihlal edildiğinin kanıtı olduğunu söyledi.

Yemenli bakan, itirafların, İran'ın Husi milislerini Yemenlileri öldürmek, Yemen'in güvenliğini ve istikrarını bozmak, bölgede kaos ve terörü yaymak ve uluslararası çıkarları tehdit etmek için bir araç olarak kullandığının kanıtı olduğunu söyleyerek, milislerin Stockholm Anlaşması'nı ve Hudeyde limanlarını İran silahlarını kaçırmak için bir pencere olarak kullandığını kaydetti.

Yemenli bakan, uluslararası toplumu, Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerini Birleşmiş Milletler ilkeleri çerçevesinde yasal sorumluluklarını yerine getirmenin yanı sıra İran rejiminin yıkıcı politikalarını açıkça kınamak, Yemen işlerine müdahalesini sona erdirmek ve terörist Husi milislerine silah kaçakçılığını durdurmak için gerçek baskıyı uygulamaya çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya