Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Dibeybe: Darbelerle iktidarı ele geçirme günleri artık geride kaldı

Dibeybe: Darbelerle iktidarı ele geçirme günleri artık geride kaldı

Pazar, 14 Ağustos, 2022 - 07:00
Dibeybe, Uluslararası Gençlik Günü’nde ülkenin batısındaki El-Hamis kentinde düzenlenen etkinlikte konuştu

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, askeri darbe döneminin sona erdiğini ve savaşların tekrar yaşanmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Dibeybe, Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Temsilciler Meclisi’ne seçimler için anayasal temeli belirleme çağrısı da yaptı.

Uluslararası Gençlik Günü nedeniyle ülkenin batısındaki El-Hamis kentinde düzenlenen etkinlikte konuşan Dibeybe, “Savaş istemiyoruz. Yıkım isteyenler, kayıplara, amputelere ve şehitlere baksın. Geriye dönmemiz söz konusu değil. Darbelerle iktidarı ele geçirmek isteyenlere, o günler artık geride kaldı diyoruz. İktidarı paylaşma ve halkın iradesini yok sayma fikirleri burada olamaz” dedi.

Devlet Yüksek Konseyi ile TM’ye seçimlerin yapılacağı anayasal temeli belirleme çağrısında bulunan Dibeybe, söz konusu iki kurumu, geçiş sürecini kendi lehlerine uzatmaya çalışmakla suçladı.

Dibeybe, “Herkes, doğrudan seçime gitmekten başka çaremiz olmadığını, halkın iradesinin göz ardı edilemeyeceğini, özgür ve adil seçimden yana olduğumuzu anlamalı. Anayasal temeli belirleyin ve seçime gidelim” diye ekledi.

Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı, gençler ve ihtiyaç sahibi ailelere yönelik konut kredisi girişimini başlattıklarını belirtti.

Dibeybe, konutların inşasını tamamlamak için bir finansal kredi tahsis edileceğini ve devletin tüm sektörlerini içerecek olan birleşik maaş tablosu uygulanmasının fiilen başladığını duyurdu.

Daha sonra Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ise, “Gençlere tahsis edilen arsalarla konut kredisi vereceğiz. Arsa sahibi olanlara ve üzerine bina yapmak isteyenlere de krediler ek olarak verilecek ve hepsi tamamen faizsiz olacak” ifadelerini kullandı.

Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi ise, gençleri barış, istikrar ve devletin inşasında aktif unsur olmak amacıyla inisiyatif almaya ve sosyal, ekonomik ve siyasi hayatta merkezi rol oynamaya çağırdı.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Başkan Vekili Risdon Zeninga Uluslararası Gençlik Günü vesilesiyle şunları söyledi;

“Birleşmiş Milletler, siyasi liderleri, gençleri karar alma sürecine dahil etmek için pratik mekanizmalar kurmaya ve onların çağrılarına da yanıt vermeye çağırıyor. Aynı zamanda sadece seçim için değil, buna eşlik eden istikrar ve ekonomik ve sosyal büyüme için de çağrıda bulunuyor. Gençler Libya’nın istikrarı için en büyük umuttur.”

Libya gençliğinin uzun süredir devam eden krizin merkezinde olduğunu söyleyen Zeninga, siyasi hayatta göz ardı edilmelerine rağmen, gençlerin kamusal ve siyasi meselelere büyük ilgisi olduğunu ve daha fazla özgürlüğe, sosyal ve demokratik adalete sahip bir toplumun inşasına ciddi şekilde katkıda bulunabileceklerini sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya