Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna, Rusya'nın savaş suçlarını uluslararası yargıya taşıyor

Ukrayna, Rusya'nın savaş suçlarını uluslararası yargıya taşıyor

Pazar, 14 Ağustos, 2022 - 08:45
Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov (EPA)

Ukrayna, Rusya'nın ülkeyi işgali sırasında işlediği “savaş suçları” konusunda Batılı ülkelerden bir kez daha yardım istedi.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Facebook üzerinden yaptığı uzun açıklamada, Ukrayna’nın, Rusya’yı uluslararası mahkemelerde cezalandırmak için askeri hukuk uzmanlarına ve savaş suçları soruşturmalarında uzman hukukçulara ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Bakan, benzer bir talebi Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla, Ukrayna ordusuna silah sevkiyatını koordine eden ABD, Birleşik Krallık ve Almanya gibi ülkeleri içeren Ukrayna Temas Grubu'na gönderdiğini de sözlerine ekledi.

Şarku’l Avsat’ın Alman haber ajansı DPA’dan aktardığı habere göre Reznikov ayrıca "Rusya’nın Ukrayna'da işlediği belirli savaş suçları vakalarında çalışmaya yardımcı olacak uluslararası heyetlerin" kurulmasını da talep etti.

Bakan, özellikle Rusya'daki Ukraynalı savaş esirlerinin akıbetini vurguladı ve büyük çapta işkence gördüklerini ve öldürüldüklerini belirtti.

Bakan ayrıca uluslararası uzmanlara, temmuz ayı sonlarında düzenlenen bir saldırıda onlarca Ukraynalı savaş esirinin öldürüldüğü Donetsk kenti yakınlarındaki Olinivka'da bulunan bir hapishaneye erişim izni verilmesini istedi.

Savunma Bakanı, konuyla ilgili açıklamasında, “Bu savaş suçu, Uluslararası Ceza Mahkemesi, Uluslararası Adalet Divanı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi kurumların tepkilerinin dışında, Birleşmiş Milletler'den yaptırım içeren bir karar alınmasını gerektiriyor” ifadelerini kullandı.

Reznikov ayrıca “Birleşmiş Milletler’in Rusya'yı, Kızıl Haç temsilcilerinin Olinivka'daki Ukraynalı savaş esirlerini ziyaret etmesine izin vermeye zorlaması gerektiğini” kaydetti.

Öte yandan Rusya ve Ukrayna, Olenivka Hapishanesi’ne yapılan saldırıdan birbirlerini sorumlu tuttu.


Editörün Seçimi

Multimedya