Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sunak, Rüşdi’ye yapılan saldırının ardından İran Devrim Muhafızları’nın terör örgütü olarak sınıflandırılması çağrısında bulundu

Sunak, Rüşdi’ye yapılan saldırının ardından İran Devrim Muhafızları’nın terör örgütü olarak sınıflandırılması çağrısında bulundu

Pazar, 14 Ağustos, 2022 - 11:45
İngiltere eski Hazine Bakanı Rishi Sunak (Reuters)

İngiltere eski Hazine Bakanı Rishi Sunak, Hindistan doğumlu İngiliz-ABD vatandaşı Salman Rüşdi’nin New York’ta bıçaklanmasının ardından İngiltere’nin İran Devrim Muhafızları’nı terör örgütü olarak sınıflandırması gerektiğini söyledi.

The Telegraph gazetesinin haberine göre, İngiltere’de Başbakanlık yarışındaki adaylardan biri olan Sunak, söz konusu saldırının İran’ın oluşturduğu tehdide ilişkin “Batı için bir uyarı’ olması gerektiğini vurguladı.

Bu olayın İran Devrim Muhafızları’na yasak getirme ihtiyacını güçlendirdiğini belirten Sunak, ayrıca İran’a yönelik yaptırımları kaldıran nükleer anlaşmanın ‘çıkmaz bir noktaya’ girebileceğine de dikkat çekti.

İran’da muhafazakar medya, Şeytan Ayetleri kitabı nedeniyle 1989 yılında hakkında ölüm fetvası verilen yazar Selman Rüşdi’yi dün New York’ta bıçaklayan saldırgana övgüde bulundu.

Konferans vermek üzere sahneye çıktığı sırada boynu ve karnından bıçaklanan Rüşdi’ye yönelik saldırıya ilişkin İran’dan henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Doktorlar tarafından bugün erken saatlerde solunum cihazını çıkarılan Rüşdi konuşmaya başladı.

Rüşdi’yi bıçaklayan 24 yaşındaki Lübnan asıllı ABD vatandaşı Hadi Matar, New York’ta çıkarıldığı mahkemede öldürmeye teşebbüs suçlamasını reddetti.


Editörün Seçimi

Multimedya