Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden, Selman Rüşdi’ye karşı yapılan saldırıyı kınadı

Biden, Selman Rüşdi’ye karşı yapılan saldırıyı kınadı

Pazar, 14 Ağustos, 2022 - 11:00
ABD Başkanı Joe Biden (AP)

ABD Başkanı Joe Biden, New York Eyaleti'nde bıçaklanmasının ardından hastaneye kaldırılan Hint kökenli ABD/İngiliz vatandaşı yazar Salman Rüşdi’ye yönelik saldırıyı kınadı.

Biden, sindirilmeyi ve susturulmayı reddettiği için Rüşdi için övgü dolu sözler söyledi. Ayrıca, “kendisinin, eşi Jill'in, tüm ABD’liler ve dünyadaki tüm insanların Rüşdi’nin kurtulması için dua ettiğini” ifade etti.


Biden yaptığı açıklamada, "Jill ve ben, New York'ta bir konferans vermek üzere olan Salman Rüşdi’ye yapılan saldırıyı öğrendiğimizde şok olduk ve üzüldük" dedi. Biden, açıklamalarına şöyle devam etti: "Biz, tüm ABD’liler ve dünyadaki insanlarla birlikte sağlığı ve iyileşmesi için dua ediyoruz.”  Biden, "Rüşdi’ye yardım etmek ve saldırganı yakalamak için ilk müdahale eden kişilere" minnettarlığını dile getirdi.

Biden, “Rüşdi’nin insanlığa bakış açısını” överek "benzersiz hikaye anlayışının, sindirilmeyi ve susturulmayı reddetmesinin temel evrensel değerleri temsil ettiğini" kaydetti. Biden, Rüşdi’nin, fikirlerini korkmadan paylaşma özelliğine dikkat çekerek çalışmasını hakikat, cesaret ve sebat örneği olarak nitelendirdi. ABD başkanı, "Bunların, herhangi bir özgür ve açık toplumun temel yapı taşları” olduğunu belirterek, “Rüşdi ve ifade özgürlüğünü savunan herkesle dayanışma içinde bu derin Amerikan değerlerine bağlılığımızı yeniden teyit ediyoruz” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya