Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Zelenskiy: Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki Rus askerlerini hedef alacağız

Zelenskiy: Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki Rus askerlerini hedef alacağız

BM Genel Sekreteri nükleer felakete karşı uyarmıştı
Pazar, 14 Ağustos, 2022 - 13:15
Fotoğraf: AP

Rusya-Ukrayna savaşında taraflar arasında Avrupa'nın en büyük nükleer santrali üzerine yapılan tartışmalar sürüyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy dün gece saatlerinde yaptığı günlük ulusa sesleniş konuşması, Zaporijya çevresine yapılan saldırıların sorumlularının "uluslararası mahkemede yargılanmasını" istedi.

Zelenskiy, Moskova'nın tesisi kendilerine ve "özgür dünyaya" karşı şantaj olarak kullandığını öne sürdü.

Zaporijya Nükleer Santrali'ne ateş eden veya tesisten saldırı düzenleyen Rus birliklerini hedef alacaklarını belirten Ukrayna Devlet Başkanı, şöyle konuştu:

"Tesisten ateş eden ya da orayı siper olarak kullanan her Rus askeri; istihbarat ajanlarımız, özel servislerimiz ve ordumuzun özel hedefi haline geldiğini anlamalı."

Ukrayna'nın güneydoğusundaki Zaporijya Nükleer Santrali, 6 nükleer reaktöre ve 5 bin 700 megavatsaat elektrik üretim kapasitesine sahip. Ukrayna'daki toplam elektriğin yüzde 20'sini bu tesis sağlıyor.

Rusya santrali 4 Mart'ta ele geçirmişti.

Halihazırda Rus ordusu kontrolündeki santralin çevresi saldırıların hedefi oluyor. Moskova ve Kiev bu saldırılarda birbirini suçluyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ise santral etrafındaki çatışmaların "bir felakete yol açabileceğini" söyleyerek 8 Ağustos'ta uyarmıştı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya