Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır İçişleri Bakanlığı: Kilisedeki yangın elektrik arızası nedeniyle meydana geldi

Mısır İçişleri Bakanlığı: Kilisedeki yangın elektrik arızası nedeniyle meydana geldi

Pazar, 14 Ağustos, 2022 - 12:15
Kilisenin içindeki itfaiyeciler (Yerel medya)

Mısır İçişleri Bakanlığı, Giza kentindeki bir kilisede bu sabah en az 41 kişi ölümüne ve 45 kişinin de yaralanmasına neden olan yangının klimadaki elektrik arızası nedeniyle çıktığını açıkladı.

Bakanlık Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Delillerin incelenmesinin ardından, içinde çok sayıda dersliğin bulunduğu kilise binasının ikinci katındaki bir klima nedeniyle yangın çıktı. Elektrik arızası sonucu ortaya çıkan yangın, yaralanma ve ölümlere neden oldu. Şu anda kilise binasının içinde soğutma çalışmaları yapılıyor” denildi.

Ne olmuştu?

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, ilgili devlet kurumlarına gerekli tüm önlemleri almaları ve yangına derhal müdahale etmeleri talimatını verdi.

Sisi, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, olayla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini vurgulayarak, kurbanların ailelerine başsağlığı diledi.

Mısır resmi haber ajansı MENA’nın haberine göre, itfaiye ekipleri soğutma çalışmalarına başladı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Hüssam Abdulgaffar, Giza ve Kahire’de yaralıların kabul edildiği tüm hastanelerde teyakkuza geçildiğini ve yangın nedenin koşullarının belirlenmesi için kriminal laboratuvar uzmanlarına haber verildiğini söyledi.

Giza Valisi Tümgeneral Ahmed Raşid, yangın mahalline giderek incelemeleri denetledi.

Giza Valisi ayrıca, Sosyal Dayanışma Müdürlüğü’ne ölenlerin ailelerine 50 bin cuneyh, yaralıların ailelerine 10 bin cuneyh acil yardım yapılması talimatını verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya