Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’de kölelik karşıtı okul etkinliği travmaya yol açtı

ABD’de kölelik karşıtı okul etkinliği travmaya yol açtı

ABD’de kölelikle ilgili olumsuz anıları anlatmak için düzenlenen minyatür pamuk tarlası dava konusu oldu
Pazar, 14 Ağustos, 2022 - 12:15
Pamuk tarlası, Afro-Amerikan bir kız öğrencinin depresyon nöbetleri geçirmesine neden oldu (AFP)

Kaliforniya'daki bir okula karşı açılan davaya göre, Hollywood’daki bir okulda geçmişte öğrencilere köleliğin vahşetini anlatmak amacıyla dikilen bir pamuk tarlası, Afro-Amerikan bir kızda duygusal sıkıntılara neden oldu.

Ayrımcılık ve ihmal iddialarını içeren Los Angeles davasına göre Rashunda Pitts, kızının olaydan dolayı travma geçirdiğini ve 250 bin dolar tazminat talep ettiğini söyledi.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre, bu hafta okul aleyhine açılan davada öğrencinin okulunun başlattığı pamuk yetiştirme projesini düşündüğünde depresyona girdiği, kontrol edemediği anksiyete atakları geçirdiği belirtildi.

Kölelerin korkunç koşullar altında çalışmaya zorlandığı pamuk tarlaları, ABD tarihinde bu dönemin simgesi olmaya devam ediyor.

Öğrenci S.W. 2017 yılının sonlarında Hollywood'daki Laurel Span School'a gitmeye başladı.

Davada 17 yaşındaki S.W. okula heyecanlı bir şekilde başladığını, ancak zaman geçtikçe depresyon ve bitkinlik hissinin arttığı belirtildi.

Kısa bir süre sonra anne kızını okula götürürken, bahçelerinden birinde pamuk tarlaları olduğunu fark etti. Dava dosyasına göre, anne Pitts’in yönetimle konuşmak istediği, çünkü Hollywood'da, özellikle de devlet okullarından birinin bahçesine minyatür bir pamuk tarlası oluşturma fikrine şaşırdığı kaydedildi.

Okul yönetimi anneye, kızının sınıfındaki öğrencilerin, önde gelen bir kölelik karşıtı ve siyahi hakları savunucusu olan Frederick Douglass'ın pamuk yetiştirme deneyiminden bahsettiği otobiyografisini okuduklarını açıkladı.

Anneye konuşana okul yönetimi, öğrencilere geçmişte kölelik uygulamalarını anlatmak amacıyla bahçenin pamuk tarlası şeklinde düzenlendiğini doğruladı.

Okulun, Afro-Amerikan kölelerin gerçek yaşam deneyimleriyle özdeşleşmek için bir okul etkinliği olarak kızının ve diğer çocukların pamuğu toplamasını sağlayacağı fikriyle tamamen öfkelenen Pitts, kültürel olarak duyarsızlığa ilişkin hayal kırıklığını ve incindiğini dile getirdi. 

Söz konusu okulu denetleyen Los Angeles Birleşik Okul Bölgesi yaptığı açıklamada, bir eğitim faaliyetinin kültürel olarak duyarsız sayıldığından üzüntü duyduğunu söyledi.

Okul denetleme otoritesinin açıklamasında, “Okul yönetiminin, öğrencilerin velilerinin karşı tutumundan haberdar olduktan sonra pamuk tarlası etkinliğini derhal sonlandırdığı belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya