Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hizbullah destekçileri “kutsal bıçaklamayı” kutluyor

Hizbullah destekçileri “kutsal bıçaklamayı” kutluyor

Salman Rüşdi’ye saldıran Hadi Matar, Şii nüfusun yoğunlukla yaşadığı Güney Lübnan kökenli
Pazar, 14 Ağustos, 2022 - 14:15
Şii Lübnan Hizbullahı Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın, Salman Rüşdi’yi bıçaklayan Hadi Matar’ın doğum yeri olan Yarun beldesinin girişinde çekilmiş bir fotoğrafı (Reuters)

Lübnan Hizbullah’ına bağlı medya kuruluşları, edebiyatçı yazar Salman Rüşdi’nin bıçaklanma olayını, temelde uluslararası haber ajanslarında bildirilenlerin bir kısmına dayanarak kısaca bildirmekle yetindi. Dün geç saatlere kadar Hizbullah’tan olayla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Hizbullah’ın yayın organı Al-Manar TV’nin haber sitesi, Rüşti’yi “Şeytan Ayetleri kitabının yazarı” olarak tanımlandı.

Hizbullah destekçileri Twitter üzerinde, söz konusu bıçaklama haberini, saldırıyı gerçekleştiren genci ‘kahraman’ ve ‘cesur’ olarak nitelendiren “Mukaddes (Kutsal) Bıçaklama” hashtagini kullanarak yorumladı.

Resmi bir Lübnanlı kaynak, cuma günü New York’ta Hint asıllı İngiliz yazar Salman Rüşdi’yi bıçaklayan kişinin Lübnan asıllı olan, ABD’de doğup büyüyen Hadi Matar olduğunu belirtti.

Şii mezhebine mensup olan Matar, Lübnan’ın güneyinde İsrail sınırındaki Nebatiye vilayetindeki Bint Cubeyl semtinde bulunan Yarun beldesinden. Yarun Belediye Başkanı Ali Tahfe, yaptığı basın açıklamalarında “Yazar Salman Rüşdi’yi bıçaklayan genç Hadi Matar’ın ebeveynleri Yarun kasabasından olmasına rağmen Hadi, ABD doğup büyüdü” ifadelerine yer verdi. Matar’ın babasının Yarun’da yaşamış olduğunu ancak annesinin ABD’de yaşadığını belirtti. 

Tahfe, Yarun halkının medya aracılığıyla haberleri takip ettiğini ve hiçbirinin Hadi Matar’ı tanımadığını açıkladı.

Basında yer alan bilgilere göre, Matar Lübnan vatandaşlığına sahip ve daha önce Lübnan’ı ziyaret etmişti. Diğer yandan Janoubia haber sitesi, Hadi’nin ebeveynlerinin ayrı olduğunu, Kaliforniya’da yaşadıklarını ve ailenin Lübnan’ı çok nadir ziyaret ettiğini açıkladı.

Lübnan kamuoyunda saldırgan Hadi Matar’ın Hizbullah ile olan ilişkisi tartışılıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya