Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Dubai gökdelenlerindeki restoran: Kamer

Dubai gökdelenlerindeki restoran: Kamer

Hindistan ve Suriye mutfaklarını masasında buluşturan bir lokanta
Pazar, 14 Ağustos, 2022 - 13:30
Dünya adaları Anantra’daki Kamer lokantası doğu tutkusu ve Hint kimliği

Kendinizi dev gökdelenlerle çevrili bir adada, güneşin her gün batımında veda ettiği bir köşede oturmuş, yemeklerinin kokusuyla meşhur iki dünya mutfağının aromatik yemeklerini kokladığınız bir adada hayal edin.

Konuyla ilgili en güzel şey de lokantanın Dubai'nin hareketli yaşamından ve kalabalığından uzaklaşma imkanı sunması. Kamer lokantası, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki dünyanın yeni adalarından birine ulaşıp yemek yemenin ve Dubai'yi uzaktan seyretmenin tadını çıkarmak için birebir. Bu tercübeyi yaşamak sadece bir tekne turuna ve otuz dakikaya mal oluyor.Dubai'nin dev gökdelenlerinden bir kare

Arap dünyasının ilk yemek kompleksi ve bölgemizdeki ilk Michelin yıldızlarına sahip Dubai'nin en yeni yemek adreslerinden biri olan Kamer Restaurant, kapılarını ilk açan restoran olması nedeniyle özel bir lokasyon seçti.  Ticaret hayatına başlayıp kendisini farklı kılan yeni şeyler sunma yarışında başarısız olan her lokanta kapılarını kapatmakla karşı karşıya. Bu yüzden Kamer, iki önemli mutfağı tek menüde birleştirerek benzersiz bir çizgi seçti. Dünya şeklindeki 300 yapay adadan biri olan Anantara Dünya Adası'nda kapılarını ziyaretçilerine açan ilk restoran olduğu için de özel bir konum seçti. Geçtiğimiz Aralık ayında turistik villa ve restoran misafirlerine kapılarını açtı.

Restoran, geniş bir kapalı salondan ve Dubai'nin gökdelenlerine ve Burc Al Arab ve Burc Halife gibi en güzel binalarına ve simge yapılarına bakan çok geniş bir açık oturma alanından oluşmakta.

İç salondaki dekor, Levant'ın geleneksel evlerini, yüksek tavanlardan sarkan avizeleri, fenerleri, Beyrut ve Şam'daki kafelerde bulduğunuz eski moda sandalyelerin etrafındaki ahşap masaları ve bitişikteki rahat oturma alanlarını hatırlatıyor.

Açık havada oturmak ise daha güzel ve dekorasyon açısından fazla çaba gerektirmiyor. Çünkü ona bakan cephe en güzel manzarayı ve dekoru çevreliyor. Burada ayrıca nargile severler için uygun masalar, kanepeler ve akşam yemeğinden sonra meyve bulabilirsiniz.Kamer lokantasındaki açık bölüm

Oryantal yemeklerin küçük tabaklarda servis edilmesiyle başlayan yemek festivalinde biz modern ve güzel bir şekilde servis edilen tebbule, fettuş, humus ve peynirli cipsleri tercih ettik. Enerjik garson Munsıf bize Hint yemeklerini denememizi tavsiye etti ve biz de öyle yaptık. Tesisteki müşteri hizmetleri yetkilisi Hint asıllı Said de bizi aynı menüyü tavsiye etti. Ülkenin çocuğu size bu konuda bir öneri sunduğunda onun tavsiyesine uyun. Köri soslu beyaz pirinçli tavuk sipariş ettik. Lezzeti harikadan öteydi çünkü tavuk ağızda eriyordu. Sos ise Hintli olmayan kimseler açısından aşırı baharatlı olmaması nedeniyle uygundu.

Ve ızgara yapmayı seviyorsanız, ızgara tavuk veya diğer ızgara etleri tavsiye ederim, hepsi bir kömür ocağında servis edilir ve pişirme süresini tamamlamak için masaya yerleştirilir.

Taze meyveden sıkılmış meyve suları ise oldukça lezzetli. Biz karpuz suyunu denedik. Burada en önemlisi bazı lokantalarda olduğu gibi suyla karıştırılmıyor.

Güzel bir araba ile servis edilen ve garsonun güzel fincanlara dökerek servis ettiği kahve ve oryantal tatlılar için yer ayırmayı da ihmal etmemek gerekli. Bunlarda herhangi bir sınırlama yok, istediğiniz kadar talep edebiliyorsunuz.

Nargile severler, Dubai'nin mimari ihtişamının fonunda sigara içmek için kanepelere geçebilirler.
Izgara servis etmenin modern ve çekici bir yolu

Öğleden sonra kapılarını açan lokanta gece saat 11’e kadar hizmet sunuyor. Adanın köşesinde olduğunuz için gün batımının en güzel manzarasına sahipsiniz, bu yüzden hava müsaitse dışarıda bir masa ayırtmanızı tavsiye ederim çünkü manzara gerçekten harika.

Bu adada 2003 yılından beri Nahil Emlak Şirketi tarafından başlatılan büyük bir proje arasında yer alması ve lüks turizm beldelerinin kurulmasının planlanması dikkat çekici.

İlk tatil beldesi olarak birden fazla restorana sahip ve birkaç ay önce kapılarını açan Anantara Worlds Island Resort’taki Kamer Restoran en önemlilerinden biri.


Editörün Seçimi

Multimedya