Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Peru’da turistler Machu Pichu için isyan etti

Peru’da turistler Machu Pichu için isyan etti

Pazar, 14 Ağustos, 2022 - 15:00
Aguas Calientes Kalesi önünde turistler ve tur rehberleri (AFP)

Peru’nun güneydoğusundaki dünyaca ünlü tarihi sit alanı Machu Picchu’da, İnka uygarlığı dönemine kadar uzanan kale için giriş bileti satışlarının askıya alınması, cuma günü turizm şirketlerini öfkelendirirken ve turistlerin protesto başlatmasına yol açtı.

Kalenin çevresinde ve eski adı Aguas Calientes olarak bilinen Machu Picchu’da protesto gösterileri düzenlendi.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre Meksikalı bir turist olan Israel Gonzales Rizoo AFP’ye “Tur rehberi eşliğinde kalede bir gün geçirmek için Inca Rail’den bir bilet aldım. Hatta bir otobüsün bizi kalenin olduğu Machu Picchu’ya götürmesi için fazladan para ödedik. Ancak turistik yerdeki kişiler, giriş biletimiz olmadığı için girmemize izin vermedi” dedi.

Rizoo, kendisini kaleye yaklaşık 148 km uzaklıktaki Ollantaytambo’dan alan trenin bileti için 65 dolar ödediğine dikkati çekerek öfkeyle “Bu yaşadıklarımız tam bir dolandırıcılık” ifadelerini sözlerine ekledi.

Bölgedeki tur operatörleri ise yaşananlardan duydukları memnuniyetsizliği dile getirdi. İçlerinden onlarcası trenlerin hareket etmesini engellemek için demiryolu hattını engelledi.  Ayrıca Kültür Bakanlığı’na yerel ekonomiyi canlandırmak için bilet satışına devam etmeye çağrısında bulundular.

Ancak yetkililer, biletlerin satışının durdurulmasına yönelik cuma günü alınan karara ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı. Kaleye giriş biletlerinin satışı, kota sistemine tabi tutuluyor.

Protestoların sonucunda, Peru Kültür Bakanlığı, arkeolojik mirasın korunması amacıyla belirlenen kota dahilinde bilet satışına devam etme kararı alındığını duyurdu.

Bu bağlamdaki ilk protestolar, kaleyi ziyaret etmek için bilet almakta sıkıntı yaşanması nedeniyle yaklaşık iki hafta önce patlak verdi.

Bilet satışları askıya alınmadan ve protestolar patlak vermeden önce kaleye günde yaklaşık 4 bin kişi gelirdi. Temmuz ayı sonunda Kültür Bakanlığı, ziyaretçi sayısını günde 5 bin kişiye çıkarmayı kabul etti.

Machu Picchu, eski İnka İmparatorluğu’nun başkenti Cuzco’ya 110 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kalenin 15’inci yüzyılda İmparator Pachakotik tarafından yaptırılmıştı.

Machu Picchu Kalesi, 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklendi.


Editörün Seçimi

Multimedya