Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran'da reformist hareketin önde gelen isimlerinden Taczade’nin yargılanmasına başlandı

İran'da reformist hareketin önde gelen isimlerinden Taczade’nin yargılanmasına başlandı

Pazartesi, 15 Ağustos, 2022 - 06:45
İran'da reformist hareketin önde gelen isimlerinden Mustafa Taczade (AFP)

İran yargı sisteminin resmi haber ajansı Mizan Online'a göre ‘ulusal güvenliğe karşı eylemde bulunma’ suçlamasıyla temmuz ayından bu yana tutuklu bulunan reformist hareketin önde gelen isimlerinden Mustafa Taczade’nin yargılanmasına cumartesi günü başlandı.

Fransız haber ajansına göre cumartesi günü geç saatlerde Mizan Online haber ajansı, Mustafa Taczade’nin duruşmasının Tahran'daki ‘15. Devrim Mahkemesi'nde başladığını duyurdu.

Basında yer alan haberlere göre İran makamları, daha önce hükümette görev yapan Mustafa Taczade’yi ‘ulusal güvenliğe karşı eylemde bulunma’ suçlamasıyla tutuklamıştı.

Mizan ajansı, Taczade’ye ‘ulusal güvenliğe karşı komplo kurmak da dahil olmak üzere üç suçlama’ yöneltildiğini, Taczade’nin ‘mahkeme başkanının sorularını yanıtlamayı reddettiğini’ belirtti. Mahkeme başkanı, soruları yanıtlamayı reddeden Taczade hakkındaki kararın daha sonra verileceğini bildirdi.

60'lı yaşlarındaki Taczade, 2021 yılında cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylık başvurusunda bulundu. Ancak Anayasa’yı Koruma Konseyi (AKK) adaylığını onaylamadı. Bu karar Taczade’nin aşırı muhafazakâr İbrahim Reisi'nin lehine sonuçlanan cumhurbaşkanlığı yarışına girmesini engellemişti.

Taczade, reformist eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin döneminde (1997-2005) İçişleri Bakan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Ancak Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın yeniden seçilmesini izleyen protestoların ardından 2009 yılında hapse atıldı. Ulusal güvenliğe zarar vermekten ve İran Cumhuriyeti'nin siyasi sistemine karşı propaganda yapmaktan hüküm giyen Taczade, 2016 yılında serbest bırakıldı.

Taczade serbest bırakıldıktan sonra İranlı yetkililere defalarca kez 10 yıldan fazla bir süredir ev hapsinde tutulan 2009 protesto hareketlerinin liderleri Mehdi Karrubi ve Mir Hüseyin Musavi'ye özgürlüklerini iade etmeleri çağrısında bulundu.

Taczade geçtiğimiz yıllarda, İran Cumhuriyeti'nde demokrasiyi güçlendirmek için ‘yapısal değişiklikler’ ve uygulamalara yönelik teşvik kampanyası yürüttü.

Taczade, 2021 seçimleri için adaylığını koyduğu sırada kendisini ‘reformist bir vatandaş’ ve ‘yedi yıllık siyasi tutuklu’ olarak tanıtıp; ‘ayrımcılığı’, ‘internetin engellenmesini’ ve ‘askerlerin siyasete, ekonomiye ve seçimlere müdahalesini’ kınadı.


Editörün Seçimi

Multimedya