Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’li heyetin Tayvan ziyaretinin ardından Çin’den ada yakınlarında yeni askeri tatbikat

ABD’li heyetin Tayvan ziyaretinin ardından Çin’den ada yakınlarında yeni askeri tatbikat

Pazartesi, 15 Ağustos, 2022 - 13:00
Çin uçakları Tayvan üzerinde uçuyor (AP)

Çin, ABD Kongresi’nden beş kişilik bir heyetin Tayvan’ı ziyaret etmesinin ardından ada çevresinde yeni askeri tatbikatlar düzenleyeceğini duyurdu.

Çin ordusu Doğu Cephesi Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Çin Halk Kurtuluş Ordusu, 15 Ağustos’ta Tayvan çevresindeki deniz ve hava sahasında çok kuvvetli bir savaş hazırlık devriyesi ve tatbikat düzenliyor” denildi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyaretine yanıt olarak Çin’in ada çevresinde tatbikatlar gerçekleştirmesinden günler sonra, ABD Kongresi’nden bir heyet dün Tayvan’a gitti.

ABD’nin Tayvan’daki ‘de facto elçiliği’ gibi çalışan Amerikan Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, Demokrat Senatör Ed Markey liderliğindeki beş kişilik heyette Senatörler Aumua Amata Coleman Radewagen, John Garamendi, Alan Lowenthal ve Don Beyer’in olduğu ifade edildi.

Açıklamaya göre, ABD’li heyet Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ile bir araya gelerek, ABD-Tayvan ilişkileri, bölgesel güvenlik, ticaret ve yatırım, küresel tedarik zincirleri ve iklim değişikliği gibi ortak endişeleri tartışacak.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı, heyetin ziyaretini Taipei ve Washington arasındaki güçlenen ilişkilerin bir başka göstergesi olarak nitelendirdi.

Çin, Tayvan’ı kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor ve güç kullanarak da olsa adayı geri alma sözü veriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya