Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İklim değişikliği: Ren Nehri su seviyesi düştü nakliye fiyatları yükseliyor

İklim değişikliği: Ren Nehri su seviyesi düştü nakliye fiyatları yükseliyor

Pazartesi, 15 Ağustos, 2022 - 10:15

Almanya Sanayi ve Ticaret Odası’nın değerlendirmeleri, nehir taşımacılığı açısından büyük önem taşıyan Ren Nehri başta olmak üzere nehirlerin su seviyesinin düşmesi nedeniyle nakliye fiyatlarında önemli bir artış olduğunu gösterdi.

Sanayi ve Ticaret Odası yönetim kurulu üyesi Ilja Nothnagel Deutschland gazetesine yaptığı açıklamalarda, “Mevcut durumda gemilerdeki nakliye alanı azalı, zira gemiler çoğu durumda sadece kısmen yüklenebiliyor, bu nedenle de nakliye fiyatları önemli ölçüde arttı” dedi.

Şarku’l Avsat’ın gazeteden aktardığı habere göre Nothnagel, kimya endüstrisi, çelik endüstrisi ve kömürle çalışan enerji santralleri başta olmak üzere birçok sanayi sektörünün, nehir taşımacılığına bağlı olduğunu belirtirken, “Nehrin su seviyesinin düşüklüğü, su yollarını iyileştirme ve filoyu yenilemeye ilişkin adımları hızla uygulamaya yönelik acil ihtiyacı gösteriyor” ifadelerini sözlerine ekledi.

Alman hükümetine bağlı Su Yolları ve Denizcilik İdaresi (WSV), Renanya-Palatina Eyaleti’ndeki Ren Vadisi’nin ortasında bir boğazda bulunan su seviyesinin deniz seyrüseferi için önemli parametrelerden biri olduğunu, su seviyesinin dün 37 santimetreye ulaştığını dün öğle saatlerinde aynı seviye olduğunu belirtti. Yönetim, bugün seviyenin 30 santimetreye düşmesini öngörmüştü.

Ölçümün bu seviyesi, suyun gerçek derinliğini değil, su yüzeyi ile nehrin en derin noktasındaki sıfır seviyesi ile arasındaki farkı gösteriyor.

Almanya’daki Ren Nehri’nin su seviyesinin düşmesi, iki enerji santralin yeterince kömür alamamasına neden oldu, bu da hükümetin kış gelmeden önce yakıt stoklarını artırmaya yönelik planlarını aksatma tehdidi oluşturuyor. Sıcak hava dalgası, Ren Nehri’nin bazı bölgelerinde su seviyelerinin en az 15 yıldır görülen en düşük mevsimsel seviyesine düşmesine neden oldu. Ren Nehri, gemilerde kömürden petrole kadar birçok ürünü taşımak için önemli bir kanalı temsil ediyor.

Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olan Almanya, Rusya’nın Kuzey Akım 1 üzerinden gaz tedarikini kesmesinin ardından, kış gelmeden önce elektrik santrallerine kömür temin etmek için elinden geleni yapıyor.

Avrupa Enerji Borsası’nda yayınlananlara göre, Ren Nehri’ndeki iki enerji santral su seviyesinin düşmesi sebebiyle kömür bulmakta zorlanıyor. Düşük su seviyeleri, mavnaların Hollanda ve Belçika’daki büyük kömür limanlarından çıkarak nehir üzerinden ağır yükleri taşımalarını zorlaştırıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya