Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan ordusu, Suriye sınırında kaçakçılarla çıkan çatışmada bir askerinin hayatını kaybetmesinin ardından güvenlik seviyesini artırdı

Lübnan ordusu, Suriye sınırında kaçakçılarla çıkan çatışmada bir askerinin hayatını kaybetmesinin ardından güvenlik seviyesini artırdı

Pazartesi, 15 Ağustos, 2022 - 10:45
Lübnan ordusundan iki asker (DPA)

Lübnan ordusu, özellikle Suriye ile kuzey sınırında bir askerin kaçakçılar tarafından öldürülmesi ve bir askerin de yaralanmasının ardından, kaçakçılıkla mücadele kapsamında kuzey sınırlarında askeri, güvenlik ve istihbarat alanlarındaki hazırlık seviyesini yükseltti.

Bölgedeki kaynaklar Şarku’l Avsat’a, Hermel’in kuzeyinde, el-Abde’ye kadar uzanan Bekaa Vadisi’nde güvenlik ve askeri operasyonları gerçekleştirmek, bariyerler kurmak ve sınır devriyeleri sağlamak üzere kara sınırı ekiplerine talimat verildiğini belirtti. Bu adım, ordunun bir askerin ölümü ve bir askerin de yaralanması ile sonuçlanan çatışmalara yol açan bir operasyondan saatler sonra geldi. Ordudan yapılan açıklamada “Çavuş Muhammed el-Hüseyni kuzey sınırında kaçakçılarla çıkan çatışmada vurularak şehit oldu” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu çatışma, Lübnan’da bir ilk değil. Zira Suriye sınırında yapılan kaçakçılık, Lübnan ekonomisini olumsuz etkileyen önemli bir sorun teşkil ediyor. En son Lübnan Ekonomi Bakanı Suriye’ye büyük miktarlarda un ve ekmek kaçırıldığını ilan etmesi de dahil olmak üzere hükümet yetkilileri de bunu kabul ediyor ancak ilgili makamlar bu durumu engellemek için herhangi bir kararlı önlem almıyor.

Hür Vatanseverlik Hareketi’nin lideri Milletvekili Cebran Basil dün bu çerçevede “Kaçakçılığın önlenmesi ve sınırların kontrol edilmesi devletin temel şartlarındandır” ifadelerini kullandı. Basil Twitter’da yaptığı paylaşımda “Şehit Çavuş Muhammed el-Hüseyni ve yaralı asker, topraklarında devletin egemenliğini genişletmek, kurumlarının parçalanmasına ve sınırlarının sızmasına karşı mücadele eden askerleri temsil ediyor” ifadelerine yer verdi.

Demokratik Buluşma bloğundan Milletvekili Hadi Ebu el-Hasan ise, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Yorulmaksızın görevlerini yerine getiren ve temel görevlerine eklenen kaçakçılığı önlemek için bugün mücadeleye giren Lübnan ordusuna selam olsun” ifadelerini kullandı. “Orduya ve güvenlik güçlerine destek vermek, unutulmaması gereken bir görev ve önceliktir” ifadelerini de vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya