Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hizbullah, İsrail’in “anlaşma olmaksızın doğalgaz çıkarması” ihtimaline yönelik savaş tehdidini tekrarlıyor

Hizbullah, İsrail’in “anlaşma olmaksızın doğalgaz çıkarması” ihtimaline yönelik savaş tehdidini tekrarlıyor

Pazartesi, 15 Ağustos, 2022 - 13:00
Nakura’daki güney sınır noktasında iki Lübnan askerini ve bir BM kuvveti devriyesini gösteren bir fotoğraf (DPA)

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın İsrail’e savaş tehdidinde bulunması ve takipçilerine tüm olasılıklara hazırlanma çağrısında bulunmasının ardından, Hizbullah yetkilileri, sınır anlaşmazlığının yanı sıra gaz ve petrol çıkarılması konularında İsrail’e yönelik tehditlerini tekrarladı.

Hizbullah'ın Lübnan Parlamentosu'ndaki kolu olan Direnişe Vefa Grubu Başkanı Muhammed Raad, “İsrail’in Lübnan’la anlaşmaya varmadan doğalgaz çıkardığına yönelik son günlerde medyaya sızan ABD söylemi doğruysa, buna karşılık şunu söylüyoruz: İsrail gaz çıkaramayacak, eğer direnişe karşı gelmek istiyorsanız, biz onurlu bir hayat yaşıyoruz, hayatımızdaki kararlarımız bağımsızdır, düşmanı caydırıcı güce sahibiz, teslim olmamızı istiyorsanız inançlarımız ve değerlerimiz bize bunu küçük düşürücü olduğunu söylüyor” diyerek, ABD’yi hedef aldı.

Raad “Ülkemizde beceriksiz politikaların yanı sıra için bazı nüfuz sahibi ülkelerin yaklaşımlarımızdan ödün vermemiz için bizleri kısıtlamak için fırsatları kullanmasının ve alenen kuşatma altına almalarının yol açtığı bir kriz yaşıyoruz. Eğer halkımızın direniş seçeneği yok edilmesi isteniyorsa, halkımız, şanına ve düşmanlarına karşı zafere giden yolun bu yoldan geçtiğini biliyor, ne direniş yolunu, ne yaklaşımını, ne seçimini, ne de silahlarını terk etmeyeceklerdir” derken “direniş silahından” vazgeçmeyi reddetti.

Aynı kapsamda, Hizbullah Yürütme Konseyi Başkan Yardımcısı Şeyh Ali Damuş da ABD’yi hedef alarak şunları söyledi:

“ABD’lilerin bize bir çözüm sunmasını ve bize yardım etmesini beklemek istersek, hiçbir şeye ulaşamayız, petrol ve doğalgaz hakkımızı alamayız, ülkemiz gelecekte ekonomik olarak kalkınmış olmaz, zira ABD, Lübnan’ın güçlü ve ekonomik olarak kalkınmış bir ülke olmasıyla ilgilenmiyor, hatta bunu istemiyor. ABD, Avrupa için gaz ve petrolün nasıl güvence altına alınacağı, bölge ülkelerinin düşmanla normalleşmeye nasıl çekileceği ve bölgedeki Siyonist varlığın üstünlüğünün nasıl güvence altına alınacağı ile ilgileniyor.”

Damuş sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Lübnanlılar petrol, petrol çıkarma ve yatırım yapma haklarına ulaşmak, ülkelerini kurtarmak ve kendi geleceklerini ve çocuklarının geleceğini inşa etmek istiyorlarsa, başta direniş olmak üzere, ülke güçlerinin unsurlarına tutunmaları gerekiyor. Zira bugünkü direniş denklemi, haklarımızı almanın ve varlıklarımızı korumanın tek yoludur. Genel Sekreterin de biz bu konuda son derece ciddiyiz. Varlıklarımızın yağmalanmasına müsamaha göstermeyeceğiz ve her ihtimale karşı hazırız. Lübnan’ın ayakta kalmasının, açlıktan, krizlerden ve tam bir çöküşten kurtulmasının tek yolunun, direnişin denkleminden geçtiğine ve bunun dışında bir çözümü olanların da bunları sağlaması gerektiğine inanıyoruz.”


Editörün Seçimi

Multimedya