Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna’nın doğusundaki doktorların kısa bir mola için bile vakti yok

Ukrayna’nın doğusundaki doktorların kısa bir mola için bile vakti yok

Pazartesi, 15 Ağustos, 2022 - 14:15
Doktorlar ve hemşireler, Donetsk bölgesindeki bir askeri hastanede yaralı bir Ukraynalı askerini tedavi ediyor (Reuters)

Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde çalışan bir doktor olan Andrey, Rusya’ya karşı savaşın ön saflarına yakın bir askeri hastanede çalışıyor ve nöbetleri sırasında mola vermeye neredeyse hiç vakit bulamıyor.

Donetsk’in Ukrayna kontrolündeki bölgelerinde kasabaları kasıp kavuran çatışmalarda yaralanan askerleri taşıyan ambulanslar hastaneye gidip geliyor.

Soyadının gizli kalmasını isteyen Andrey (47), bir askerin ölüm saatini kaydettikten hemen sonra, sedyedeki bir başkasını kontrol ediyor.

Bu savaş sırasında tedavi ettiklerinin çoğunun genç erkekler olduğunu söyleyen Andrey, “Ben sadece işimi yapıyorum. Hepimiz sadece görevimizi yerine getiriyoruz. Önemli olan tek şey bu işi yapan bir kişinin olması. Ben ekstra bir şey yapıyorum demiyorum, sadece herkes işini yapıyor” dedi.

Andrey, iş yükünün savaştaki gelişmelere göre olduğunu söyledi.

Rus kuvvetleri başlangıçta başkent Kiev’e ilerlemeyi planladı, ancak Ukrayna ordusunun direnişiyle karşılaştıktan sonra stratejilerini değiştirdi.

Ukrayna’daki eylemlerini ‘özel bir askeri operasyon’ olarak nitelendiren Kremlin, 2014 yılında bir kısmı Rus güçleri ve ayrılıkçılar tarafından işgal edilen tüm Donbas bölgesinin güvenliğini sağlamaya odaklanacağını bildirdi.

Rus kuvvetleri, Haziran ayına kadar her iki taraftan da binlerce kişinin ölümüne neden olan savaşlarda neredeyse tüm Luhansk bölgesinin kontrolünü ele geçirdi.

Rus birlikler şimdi istikrarlı bir şekilde güneye, Donetsk’e doğru ilerliyor.

Andrey ve meslektaşları, ağır yaralı Ukraynalı askerleri tedavi ediyor. Vardiyaları teorik olarak 12 saat, ancak hastaneye gelen acil durum sayısı arttıkça genellikle daha uzun süre çalışıyorlar.

Soyadını vermek istemeyen, hastanenin cerrahi bölümü başkanı Mykhailo, “20 ya da 22 yaşında gençler ve ciddi yaralanmaları var. Kol ve bacaklarını, görme yetilerini kaybediyor, engelli kalıyorlar” diye konuştu.

Mykhailo, bazı meslektaşlarıyla birlikte bir fitness kulübü kurarak, yaşadıkları stresle başa çıkmaya çalıştı.

Ancak endişe her yerde yaygın olarak görülüyor.

Hastanedeki koridor duvarına yapıştırılmış bir posterde, “Bir el bombası en beklemediğiniz yere konulmuş olabilir” yazıyor.

Yine de, ambulanslar gelmeye devam ediyor ve sağlık ekipleri çalışmaya devam ediyor.

Bir hemşire ortamı yumuşatmak ve yaralılardan birine cesaret vermek için için bir melodi mırıldanmaya başlıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya