Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Donetsk’teki sözde mahkeme, 5 yabancıya 'paralı asker' suçlaması yöneltti

Donetsk’teki sözde mahkeme, 5 yabancıya 'paralı asker' suçlaması yöneltti

Yabancılardan 3’üne idam cezası talep edildi
Salı, 16 Ağustos, 2022 - 09:00
Ukraynalı askerler, Harkiv şehrinin dışında tahrip olmuş bir Rus zırhlı aracının yanında (Reuters)

Ukrayna’nın doğusunda bulunan Donetsk bölgesindeki Rusya’nın desteklediği sözde mahkeme, Ukrayna güçleri ile yapılan çatışmalarda gözaltına alınan 5 yabancıyı paralı asker olmakla suçladı. Yabancılardan 3’üne idam cezası talep edildi.

Rusya’nın devlet haber ajansı TASS, yasalara göre İsveç vatandaşı Matthias Gustavsson, Hırvatistan vatandaşı Vekoslav Prebeg, İngiltere vatandaşı John Harding’in idam cezası ile karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın Reuters’ten aktardığına göre İngiltere vatandaşı Andrew Hill ve Dylan Hill hakkında idam cezası verilmedi. TASS, 5 sanığın haklarındaki suçlamaları reddettiğini aktardı.

TASS, duruşmaya Ekim ayının ilk günlerinde devam edileceğini belirtti.

Donetsk’teki yetkililer, Haziran ayında İngiliz Aiden Aslin ve Shaun Pinner, Faslı İbrahim Sadun’a idam cezasına çarptırmıştı. Sanıklar, iktidarı ele geçirmeye çalışmak ve paralı asker olmaktan ölüme mahkum edildi.

Yabancı hükümetler, sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ile müzakere etmeyi reddediyor. Donetsk ve Luhansk, uluslararası yasalara göre Ukrayna’nın bir parçası ancak bu iki bölge 2014 yılından bu yana Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinin bazı kısımlarını kontrol altına alan Rusya’ya bağlı olduklarını belirtiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya