Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya Savunma Bakanı Şoygu ve Guterres, Zaporijya nükleer santralini görüştü

Rusya Savunma Bakanı Şoygu ve Guterres, Zaporijya nükleer santralini görüştü

Salı, 16 Ağustos, 2022 - 09:15
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu (Arşiv-DPA)

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna’nın güneyinde Rusya’nın kontrolü altında olan Zaporijya nükleer santralini görüştü.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Rusya Savunma Bakanlığı, Bakan Şoygu’nun Zaporijya Nükleer Santrali’nin güvenli bir şekilde işletilmesi için gerekli koşulların sağlanması hakkında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştüğünü açıkladı.

Rus kuvvetleri, geçtiğimiz Mart ayının başlarında Avrupa’nın en büyüğü olan Zaporijya Nükleer Santrali’ni işgal etti. Temmuz ayının son günlerinden bu yana bölgede çok fazla saldırı düzenlendi. Taraflar, birbirini suçlarken Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçtiğimiz Perşembe günü konu hakkında toplantı yaptı.

Kiev, Moskova’yı nükleer santrali üs ve mühimmat deposu olarak kullanmakla suçluyor. Ukrayna, Batılı müttefiklerinin desteği ile Rus güçlerinin Zaporijya’dan çekilmesi çağrısında bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığı, Şoygu ve Guterres’in Donetsk’te bulunan Olenivka cezaevinde kalan onlarca Ukraynalı mahkumun hayatını kaybetmesine neden olan bombalı saldırı hakkında da görüştüğünü bildirdi.

Kiev, Moskova’yı mahkumlara katliam yapmakla suçladı. Moskova ise Ukrayna’nın hapishaneyeyi bombaladığını iddia etti.


Editörün Seçimi

Multimedya