Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Guterres’den Mısır’daki kilise yangınından ölenlerin ailelerine taziye mesajı… Kıpti Kilisesi lideri, yaralılar için dua etti

Guterres’den Mısır’daki kilise yangınından ölenlerin ailelerine taziye mesajı… Kıpti Kilisesi lideri, yaralılar için dua etti

Salı, 16 Ağustos, 2022 - 09:30
Mısır’ın başkenti Kahire’nin batısındaki Giza bölgesinde yer alan Ebu Sefein Kilisesi (AP)

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Mısır’ın başkenti Kahire’nin batısındaki Giza’da yer alan Ebu Sefein Kilisesi’nde çıkan yangında hayatını kaybeden kişilerin ailelerine taziye mesajı gönderdi.

Guterres, yangında yaralanan, aralarında çocukların da bulunduğu 16 kişiye geçmiş olsun mesajlarını iletti.

Mısır Kıpti Kilisesi lideri Papa 2. Tavadros, yaralılar için dua ettiğini belirterek yangından etkilenenlere yardım etmek ve olayın araştırılması için yetkililer ile temas halinde olduğunu belirtti.

Mısırlı bir milletvekili, Başbakan Mustafa Medbuli, İçişleri Bakanı Muhammed Tevfik ve Elektrik Bakanı Muhammed Şakir’e yaşanan olayın araştırılması ve ihmalde bulunan kişilerden hesap sorulması için çağrıda bulundu.

Guterres’in sözcüsü Stephane Dujarric tarafından yapılan açıklamada Guterres’in Ebu Sefein kilisesinde meydana gelen ve aralarında çocukların da bulunduğu onlarca kişinin öldüğü ve yaralandığı trajik olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Guterres, korkunç kazada hayatını kaybeden kişilere, Mısır halkına ve Mısır hükümetine taziyelerini ileterek yaralılara acil şifalar diledi.

2. Tavadros, bir televizyon kanalı ile yaptığı kısa görüşmede yangınla ilgili kurumlarla, Giza Valiliğinin yetkilileri ve Sağlık Bakanlığı ile iletişimde olduğunu açıkladı. Hristiyan kesime ait televizyon kanalına açıklama yapan 2. Tavadros, kurbanların ailelerine taziyelerine sundu.

Mısır Cumhuriyet Başsavcısı Hamada el- Savi, yangın mahallini inceledikten sonra yaptığı açıklamada bütün cesetlerde inceleme yapıldığını, yangında hayatını kaybeden herkesin boğulduğunu belirtti.

Cumhuriyet Savcılığı’ndan yapılan açıklamada yangında 41 kişinin hayatını kaybettiği, ikisi memur ve ikisi polis olmak üzere toplamda 16 kişinin yaralandığı belirtildi. Yangının neden başladığının araştırılması için Adli Delil Soruşturma Müdürlüğü görevlendirildi.

Mısır Parlamentosu’ndan Freddy el Bayadi, ‘tanıkların ifadelerine göre itfaiye araçlarının yangın mahalline gelirken gecikmelerinin kurban sayısının artmasına neden olduğunu’ belirtti. Bayadi, “İtfaiye araçlarının gelmesinde bir saatten fazla bir gecikme olduğu hakkında resmi bir soruşturma açıldı mı? Bu soruşturmanın sonucu nedir?” dedi.

Bayadi, “Eğer sorun, elektrikten kaynaklandıysa Elektrik Şirketi yetkilileri sorumlu tutuldu mu?” sorusunu yöneltti.


Editörün Seçimi

Multimedya