Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Putin: Batı’nın dünyadaki hegemonyasını sürdürmek için her zaman krizlere ihtiyacı var

Putin: Batı’nın dünyadaki hegemonyasını sürdürmek için her zaman krizlere ihtiyacı var

Salı, 16 Ağustos, 2022 - 12:00
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (AFP)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batılı ülkelerin Asya-Pasifik bölgesinde ‘NATO benzeri bir sistem’ geliştirmeye çalıştığını söyledi.

Batı’nın dünyadaki hegemonyasını sürdürebilmesi için sürekli krizlere ihtiyaç duyduğunu öne süren Putin, Batı ülkelerini yoksulluğu yaymaya çalışmak ve krizleri diğer ülkelere taşımakla suçladı.

Putin, Moskova Uluslararası Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada, ABD’nin Ukrayna’daki çatışmayı uzatmaya çalıştığını iddia etti.

Rus lider, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin bu ay Tayvan’a yaptığı ziyareti de ‘planlanmış bir provokasyon’ olarak nitelendirdi.

Washington’un Moskova’nın iç işlerine müdahale ettiğini ve kendi hegemonyasını dünyaya dayatmaya çalıştığını söyleyen Putin, Washington’ın şu anda Tayvan’da yaptığı gibi krizleri kışkırttığına dikkat çekti.

Küreselleşme ve tek kutupluluk kavramlarının başarısız olduğunu belirten Putin, “Çok kutuplu bir dünya, tüm zorlukları, çatışmaları ve terörizmi ele almanın yolunu açıyor” dedi.

Putin, Rusya ve Çin’in egemenliklerinin ihlal edilmesine izin vermeyeceğini ve Batı hegemonyasıyla mücadele edeceklerini de sözlerine ekledi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise, NATO’nun daha agresif hale geldiğini ve Avrupa’daki kuvvetleri genişletmek için çalıştığını söyledi.

Şoygu, NATO’nun Ortadoğu, Asya ve Afrika’ya hegemonyasını empoze etmeye çalıştığını da ekledi.

Ukrayna’daki savaşa değinen Şoygu, Rusya’nın Ukrayna’da nükleer silah kullanmasına gerek olmadığını söyledi ve “Ukrayna’daki Rus askeri operasyonları tüm hedeflerine ulaşacak” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya