Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Karzai: Taliban’dan sonra Afganistan daha güvenli ancak daha yoksul hale geldi

Karzai: Taliban’dan sonra Afganistan daha güvenli ancak daha yoksul hale geldi

Salı, 16 Ağustos, 2022 - 12:45
Afganistan eski Devlet Başkanı Hamid Karzai (Reuters-Arşiv)

Afganistan eski Devlet Başkanı Hamid Karzai, ABD’nin geçen yıl ülkeden çekilmesinin hem Afgan, hem de ABD halkı için ‘utanç verici’ olduğunu söyledi.

Karzai, Taliban’ın iktidardaki bir yılına ilişkin CNN’e verdiği bir röportajda, Afganistan’ın ‘daha güvenli ancak daha yoksul’ hale geldiğini söyledi.

Eski lider, Taliban’ın iktidara gelmesiyle geçen yıldan bu yana ülkede nelerin değiştiğine ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi:

“Bir yandan güvenlik çok gelişti, ama bir yandan da ülke giderek yoksullaşıyor. Afgan halkı daha mutlu, çünkü Taliban gelmeden önce olduğu gibi büyük çaplı bir çatışma yok. Eskisi kadar can kaybetmiyoruz ve eskisi kadar mağdur olmuyoruz. Ülke, genel olarak vatandaşların güvenliği açısından daha iyi. Bundan mutluyuz. Ancak öte yandan ülke birdenbire yoksullaştı. Milyonlarca Afgan ülkeyi terk etti ve daha fazlası ayrılmaya çalışıyor. Eğitimli ve profesyonel insanlar ülkelerinden göçüyor, kurumlar, mali kaynaklarımız ve rezervlerimiz kayba uğradı.”

Taliban 15 Ağustos 2021’de, Afganistan’ın başkenti Kabil’i ele geçirdi ve ABD tarafından desteklenen eski Devlet Başkanı Eşref Gani’nin hükümetini devirdi ve yeniden iktidara geldi.

Karzai, Taliban’ın ABD tarafından kısa bir süre önce öldürülen El Kaide lideri Eymen Zevahiri’nin Kabil’deki varlığından haberdar olmadığını iddia etmesine de değindi.

Taliban’ın bu konuda araştırma yapmasına izin verilmesi gerektiğini söyleyen Karzai, “Onlara bu bilgileri dünyaya açıklamaları için zaman verelim” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya