Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Şam rejimi Fransa’nın ‘bedelsiz normalleşme’ açıklamasına tepkili

Şam rejimi Fransa’nın ‘bedelsiz normalleşme’ açıklamasına tepkili

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Fransa'nın “katliam” açıklamasına yanıt verdi
Salı, 16 Ağustos, 2022 - 13:30
Suriye'nin kuzeybatısındaki katliamdan esinlenilen bir duvar resmi sosyal medyada paylaşılıyor

Suriye Esed rejimi, Fransa’ya tepki gösterdi. Moskova’nın İngilizce yayın yapan resmi yayın organı Russia Today (RT) Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndaki resmi bir kaynağa atıfta bulunarak şunları söyledi: “Fransa Dışişleri Bakanlığı'nın uydurma ve isimsiz videolarla ilgili yaptığı son açıklama, en ufak bir inandırıcılıktan yoksun.”

Fransa Dışişleri Bakanlığı, 12 Ağustos'ta "Cezasızlıkla Mücadele" başlıklı bir bildiri yayınlamıştı. Bildiride, bakanlığa Esed rejimi güçlerince işlenen olası suçlarla ilgili önemli belgeler iletildiği kaydedildi.

Açıklamada, 2013'te Şam'daki Tadamon Katliamı sırasında rejim yanlısı güçlerin işlediği vahşetlere ilişkin çok sayıda fotoğraf ve görüntünün yer aldığı belgelerin olduğu ifade edildi. Söz konusu katliamda onlarca sivilin öldürüldüğü belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı olayları Fransa Ulusal Terörle Mücadele Savcılığına (PNAT) bildirdiğini ve söz konusu belgelerin de iletildiğini açıkladı. Bakanlık açıklamasında, "İddia edilen eylemlerin özellikle insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları olmak üzere, en ciddi uluslararası suçları oluşturması muhtemel" görüşüne yer verdi.

Açıklamada, "cezasızlıkla mücadelenin, mağdurlar için adalet meselesi" ve Suriye'de kalıcı barış inşa etmek için "temel koşul" olduğu ifade edildi.

Son 10 yılda Suriye halkına karşı işlenen suçlara değinilen açıklamada, suçluların adalet önünde hesap vermesi için Fransa'nın seferber olmaya devam ettiğinin altı çizildi.

Siyasi olarak Fransa, Suriye rejimiyle ‘bedelsiz normalleşme’nin sadık muhaliflerinden biri. Bu Paris’in siyasi reformlar ve herkesi kapsayan bir siyasi çözüme açıklık konusunda herhangi bir taviz vermemeye bağlı olması anlamına geliyor.

Aynı şekilde, Paris, diğer Batı başkentleri gibi, yeniden yapılanma sürecine yapılacak herhangi bir katkıyı normalleşmenin başlatılması ile ilişkilendirmektedir. Yeniden yapılanma sürecine anayasa değişiklikleri ve tüm Suriyelileri kapsayan yeni şeffaf seçimler dahildir.

Şarku’l Avsat’ın RT’den aktardığı habere göre Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndaki resmi kaynak, Fransa'yı "başkaları üzerindeki manda ve vesayet döneminin tarihin çöplüğüne girdiğini ve dünyanın artık sahte demokrasilerin sahte değerlerine aldanmayacağını" iyi bilmesi çağrısında bulundu.

Şamlı kaynak, Fransa Dışişleri Bakanlığı'nın son açıklamasının "şaşırtıcı olmadığını" söyledi. Kaynak, Russia Today'e, "Fransız hükümeti, Suriye'deki savaşta teröre sınırsız desteğiyle, Suriye kanının dökülmesinin ve Suriyelilere karşı işlenen suçların birincil sorumluluğunu taşıyor" dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya