Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Yüksek Seçim Kurulu, referandumun kesin sonuçlarını açıkladı: Yüzde 94,6 ile yeni anayasa kabul edildi

Tunus Yüksek Seçim Kurulu, referandumun kesin sonuçlarını açıkladı: Yüzde 94,6 ile yeni anayasa kabul edildi

Çarşamba, 17 Ağustos, 2022 - 09:15
Tunuslu bir vatandaş, anayasa referandumunda oy kullanırken (AFP)

Tunus Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Faruk Buasker, 25 Temmuz’da düzenlenen anayasa taslağına ilişkin referandum sonuçlarına yönelik tüm itirazların yargı tarafından reddedilmesinin ardından oyların yüzde 94,6’sını alarak yeni anayasa taslağının kabul edildiğini duyurdu.

AFP’nin haberine göre, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Faruk Buasker dün akşam düzenlediği basın toplantısında, referandum sonuçlarıyla ilgili itirazların ardından kesin sonuçları açıkladıklarını bildirdi.

Buasker, yeni anayasanın Cumhurbaşkanı Kays Said tarafından onaylanması ve Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe gireceğini söyledi.

İdare Mahkemesi, Afak Tunus Partisi’nin referandumunun ilk sonuçlarına ilişkin yaptığı temyiz başvurusunu dün reddetti.

Buasker’in açıklamasına göre kayıtlı 9 milyon 278 bin 543 seçmenin yaklaşık yüzde 30.5’i oylamaya katıldı ve bunlardan yüzde 94,6’sı (2 milyon 830 bin 94) evet oyu verdi.

İdari yargının, referandum sürecinin şeffaf bir şekilde gerçekleştiğini vurgulayan Buasker, “Mahkemenin kararı, referandumun tüm aşamalarının güvenli şekilde gerçekleştirildiğinin en iyi kanıtıdır” dedi.

Bazı siyasi partilerden ve hatta sivil toplum kuruluşlarından şüphecilik ve asılsız suçlamalara maruz kaldıklarını da sözlerine ekledi.

Yeni anayasa, cumhurbaşkanına sınırlı roller veren ve bir parlamenter sistem kuran 2014 anayasasının aksine, cumhurbaşkanına geniş yetkiler veren bir sistem öngörüyor.

Yeni anayasaya göre cumhurbaşkanı, başbakanın önerisi üzerine bir hükümet atayacak ve bakanları tek taraflı olarak görevden alabilecekken, 2014 anayasasından farklı olarak parlamentonun bir yönetim oluşturmada hiçbir rolü yok.

Yasama işlevi, milletvekilleri beş yıllık bir süre için doğrudan oyla seçilen Halk Temsilcileri Meclisi ile yerel meclis üyeleri tarafından seçilen Bölgeler ve İlçeler Konseyi arasında bölünecek.

Buasker, Yüksek Seçim Kurulu’nun başta 7 Aralık’ta yapılması planlanan parlamento seçimleri olmak üzere yaklaşan seçimlere hazırlanmaya başlayacağını söyledi.

Muhalefet ise referandumu reddettiğini açıkladı ve sonuçlarını sorguladı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Said’in 25 Temmuz 2021’den bu yana yürütme ve yasama organları üzerindeki otoritesini kınadı.


Editörün Seçimi

Multimedya