Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’da ilk maymun çiçeği vakası

İran’da ilk maymun çiçeği vakası

Çarşamba, 17 Ağustos, 2022 - 07:15
Bir tıbbi laboratuvarda maymun çiçeği virüsünün pozitif olduğunu gösteren örnekler (Arşiv-Reuters)

İran Sağlık Bakanlığı dün ülkenin güneybatısında otuzlu yaşlarında bir kadında maymun çiçeği tespit edilmesi ile ülkede ilk vakanın kayıtlara geçtiğini duyurdu.

Bakanlık sözcüsü Padaram Pakayin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Kendisinde cilt ülserleri olduğu belirlenen 34 yaşındaki bir kadında daha sonra maymun çiçeği tespit edildi” dedi.

Bakanlığın internet sitesinde bildirildiğine göre sözcü, hastanın ülkenin güneybatısındaki Ahvaz şehrinde ikamet ettiğini ve "testlerinin pozitif çıkmasının ardından derhal karantinaya alındığını" açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın Fransız Haber Ajansın’dan aktardığı habere göre sözcü, maymun çiçeği virüsünün hastaya nasıl bulaştığını belirtmedi.

Geçtiğimiz mayıs ayında ateş ve kas ağrıları belirtileriyle ortaya çıkan hastalık, dünyada özellikle erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkekler arasında hızla yayılmaya başladı.

En yüksek alarm seviyesini 23 Temmuz'da açıklayan Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, 2022'nin başından bu yana dünyada 31 binden fazla maymun çiçeği vakası tespit edildi ve bunlardan 12'si hayatını kaybetti. Söz konusu alarm seviyesi hastalığa karşı mücadeleyi güçlendirmek için uluslararası bir halk sağlığı acil durumunu ifade eder.

Virüs hayvanlardan insanlara bulaşabilirken, WHO uzmanları virüsün son zamanlardaki yayılmasının insanlar arasındaki fiziksel temastan kaynaklandığını vurguluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya