Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Riyad ve Taşkent teknoloji ve petrokimya endüstrilerinde işbirliğini genişletecek

Riyad ve Taşkent teknoloji ve petrokimya endüstrilerinde işbirliğini genişletecek

Çarşamba, 17 Ağustos, 2022 - 08:30
Suudi Arabistan merkezli ACWA Power şirketi, Özbekistan’daki yenilenebilir enerji projelerini genişletecek (Şarku’l Avsat)

Özbekistan’ın Riyad Büyükelçiliği, Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in Suudi Arabistan’a yapacağı ziyaretin ışığında enerji, bilgi teknolojisi, telekomünikasyon, sağlık, eczacılık, biyoteknoloji, tarım, ormancılık, yapı malzemeleri üretimi, hafif sanayi, kimya ve petrokimya, turizm, kültür, spor, bilim, eğitim ve çevre alanlarında işbirliğinin hızlanmasına dair beklentilerini açıkladı.

Özbekistan hükümeti, yatırımlar için çekici bir iklim yaratma stratejisi doğrultusunda, 2030 Vizyonu programları kapsamında işbirliği yapmak istediğini ifade ederken, yakın zamanda Suudi yetkililerle enerji alanında anlaşmalar imzalandı.

Riyad ve Taşkent arasındaki işbirliğini bu yönde yoğunlaştırmak için iki ülkenin muazzam potansiyellerinden yararlanarak büyük fırsatların sunulması bekleniyor.

İki ülke, ticaret, ekonomi ve yatırım faaliyetlerini geliştirmeyi amaçlıyor.

Özbekistan Başbakan Yardımcısı, Yatırımlar ve Dış Ticaret Bakanı Serdar Umurzakov Suudi Arabistan’a yaptığı son ziyarette, birçok sektörlerde işbirliğini genişletmenin yollarını tartıştı.

Taşkent, ekonomisini çeşitlendirmek ve iki ülke arasındaki ekonomik ve yatırım faaliyetlerini yoğunlaştırmak amacıyla, 2030 Vizyonu doğrultusunda çeşitli gelecek vaat eden endüstri ve sektörlerde yeni yatırım projelerinin uygulanmasında ortak eylemi güçlendirmeye doğru ilerliyor.

Geçtiğimiz günlerde, Özbekistan Enerji Bakanlığı ile Suudi Arabistan merkezli ACWA Power şirketi arasında işbirliği kuruldu ve yaklaşık 3 milyar dolarlık bir dizi yatırım anlaşması imzalandı.

ACWA Power, Karakalpakistan bölgesinde bin 500 megavat üretim kapasiteli rüzgar enerjisi projesi dahil, iki taraf arasında imzalanan anlaşmalar uyarınca birçok projenin uygulamasını, geliştirilmesini, inşasını ve işletmesini üstleniyor.

Tesis faaliyete geçtiğinde, Orta Asya bölgesinde türünün en büyüğü ve dünyanın en büyük rüzgar santrallerinden biri olacak.

ACWA Power, Şubat ayında Özbekistan’da kamu-özel ortaklığında hayata geçirilen ilk yenilenebilir enerji projesi olan 100 megavatlık, 108 milyon değer değerindeki Nukus rüzgar santrali projesi için anlaşma imzaladı.

ACWA Power ve Özbekistan Enerji Bakanlığı, 25 yıllık enerji alımı ve Şirin şehrinde gaz türbinli bir elektrik santrali geliştirmek, inşa etmek ve işletmek için toplam 1,2 milyar dolarlık yatırım anlaşmasına da imza attı.

Bu projelerin, Özbekistan’da 2030 yılına kadar toplam yenilenebilir enerji üretim kapasitesinin yüzde 30’a çıkarılmasına katkıda bulunması bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya