Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail ve Türkiye tam diplomatik ilişkileri yeniden kurmaya karar verdi

İsrail ve Türkiye tam diplomatik ilişkileri yeniden kurmaya karar verdi

Çarşamba, 17 Ağustos, 2022 - 15:15
İsrail Başbakanı Yair Lapid (DPA)

İsrail Başbakanı Yair Lapid, İsrail ve Türkiye’nin tam diplomatik ilişkileri yeniden kurmaya karar verdiğini duyurdu.

Lapid’in bugün Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Diplomatik ilişkilerin yeniden kurulması, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un Mart ayında Türkiye’ye yaptığı ziyaret ve ardından her iki ülkenin dışişleri bakanının Kudüs ve Ankara’ya yaptığı karşılıklı ziyaretten bu yana iki ülke arasındaki ilişkilerde geçtiğimiz yıl tanık olunan olumlu eğilimin devamı niteliğindedir” denildi.

Açıklamada, “İki ülke arasındaki ilişkilerin düzeyinin bir kez daha tam diplomatik ilişkiler düzeyine yükseltilmesine ve iki ülkeden büyükelçi ve başkonsolosların geri gönderilmesine karar verildi. Türkiye ile ilişkilerin yeniden başlaması, bölgesel istikrar için önemli bir değer ve İsrail vatandaşları için çok önemli bir ekonomik haber” ifadeleri de kullanıldı.

Söz konusu açıklamaya göre, İsrail Dışişleri Bakanı Genel Direktörü Alon Ushpiz ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede tam diplomatik ilişkilere dönme anlaşmasında karara ulaşıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya