Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kırım’da Hizbu’t Tahrir üyesi 6 kişiden oluşan hücre çökertildi

Kırım’da Hizbu’t Tahrir üyesi 6 kişiden oluşan hücre çökertildi

Çarşamba, 17 Ağustos, 2022 - 14:15
Kırım’daki Rus üssünde meydana gelen patlamalar (AP)

Rusya tarafından Kırım’da atanan bölgesel yönetimin başkanı Sergey Aksyonov, Kırım’da Rus askeri üssünü hedef alan saldırıların ardından, Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) yasaklı olan bir İslami grupla bağlantılı altı kişiden oluşan bir terör hücresini çökerttiğini duyurdu.

Aksyonov bugün Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, söz konusu kişilerin Rusya’da yasaklı olan Hizbu’t Tahrir üyesi olduğunu bildirerek, “Hepsi gözaltına alındı. Teröristlerin faaliyetleri, beklendiği gibi Ukrayna terör devletinin topraklarından koordine edildi” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım’ın kontrolünü yeniden kazanmak isteyen Ukrayna’dan henüz bir açıklama gelmedi.

FSB’den yapılan açıklamada, gözaltına alınan kişilerin dün Kırım’ın kuzeyindeki Dzhankoi’deki bir üste ve geçen hafta Kırım’ın batısındaki bir Rus askeri üssünde meydana gelen ve uydu görüntülerinin sekiz Rus savaş uçağının imha edildiğini gösterdiği patlamalarla bağlantılı olup olmadığı belirtilmedi.


Editörün Seçimi

Multimedya