Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, bu yıl doğalgaz ihracat fiyatının iki katından fazla artmasını bekliyor

Rusya, bu yıl doğalgaz ihracat fiyatının iki katından fazla artmasını bekliyor

Çarşamba, 17 Ağustos, 2022 - 17:45
St. Petersburg’daki Gazprom logosu (Reuters)

Rusya Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan tahminlere göre, Rusya’nın bu yılki ortalama gaz ihracat fiyatı, boru hatları yoluyla gaz ihracatındaki düşüşle birlikte 2025 yılı sonuna kadar kademeli olarak azalmadan önce, iki katından fazla artarak bin metreküp başına 730 dolara ulaşabilir.

Avrupa’nın en büyük tedarikçisi olan Rusya’dan gaz akışı, Moskova’nın Şubat ayında Ukrayna’ya asker göndermesi ve Rusya’nın doğalgazı ruble olarak ödemeyi reddeden Avrupa ülkelerine arzını kesmesinin ardından bu yıl düşük seviyelerde devam ediyor.

Ayrıca, doğalgazı Rusya’dan Almanya’ya taşıyan Kuzey Akım 1 boru hattını işletmek için gereken türbin onarımı konusunda da bir anlaşmazlık var. Bunların sonucunda gaz fiyatları arttı.

Rusya Ekonomi Bakanlığı, Gazprom’un bu boru hattı üzerinden gaz ihracatının bu yıl 170,4 milyar metreküpe düşmesini bekliyor. 2021’deki bu miktar 205,6 milyar metreküp olarak kaydedildi.

Bakanlık, ihraç edilen gaz miktarlarının bu yıldan sonra da düşmeye devam etmesini bekliyor, ancak bunun nedenini açıklamadı.


Editörün Seçimi

Multimedya