Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya: Terhune’deki toplu mezarlarla ilgili 280 dava açıldı

Libya: Terhune’deki toplu mezarlarla ilgili 280 dava açıldı

Perşembe, 18 Ağustos, 2022 - 06:45
Terhune'de bulunan toplu mezarlardan biri (Reuters)

Libya Başsavcısı Sıddık es-Sur, Libya'nın Terhune kentinde yeni keşfedilen toplu mezarlarla ilgili 280 dava açıldığını duyurdu. Bunlardan 10’unun mahkemeye sevk edildiğine dikkati çeken Başsavcı Sur, 20 sanık hakkında cinayet, işkence, adam kaçırma, zorla kaybetme, silahlı soygun ve hırsızlık suçlarından dava açıldığını belirtti.

Başsavcı Sur, düzenlediği basın toplantısında davaların siyasi amaçlar ve propaganda için kullanılmaması uyarısında bulunarak “İlk etapta bizi, Başsavcılığı takip eden mağdurların aileleri ilgilendiriyor. Kimin davaları siyasi amaçlar ya da propaganda amacıyla kullanmak istediği umurumuzda değil” ifadelerini kullandı. Terhune'deki toplu mezarlar dosyasının tam olarak ‘soykırım’ anlamı taşıdığını vurgulayan Başsavcı Sur, dosyaya büyük önem verildiğinin altını çizdi. Bir savcının ve özel olarak oluşturulan bir ekibin soruşturmayı başlatmak ve hızla bitirmekle görevlendirdiğini belirten Sur, Terhune ve çevresinde bulunan 82 toplu mezardan 259 ceset çıkarıldığını ve 120 cesedin kimliğinin tespit edildiğini aktardı.

Bu kapsamda başkent Trablus'un 90 kilometre güneydoğusunda yer alan Terhune kentindeki toplu mezarların kurbanlarının ve hala kayıp olan vatandaşların aileleri, Kaniyat milislerinin, kentte 2020 yılının ortalarına kadar işledikleri suçların süratle soruşturulması gerektiğini ısrarla vurguluyorlar. Kaniyat milisleri, grubun lideri Muhsin el-Kani ve kardeşi Abdulazim el-Kani’nin öldürülmesine misilleme olarak eline düşen yüzlerce mahkumu öldürmek ve onları kentin eteklerinde açtıkları toplu mezarlara gömmekle suçlanıyorlar.

Kani soyadını taşıyan 6 kardeş ve onların takip edenlerden oluşan Kaniyat grubu, 2020 yılından önce kentte mutlak askeri güce sahipti. Kaniyat milisleri, kent sakinleri arasında terör estirdi. Yaptıklarına karşı yükselen eleştirel sesler sistemli bir şekilde ortadan kaldırılırken, akrabaları dahi onların vahşetinden kurtulamadı. Terhune'de terörü estirmek için aslanları kullanacak kadar ileri gitti.

Libya Başsavcılığı, kısa bir süre önce toplu mezar suçlarına karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alınan bazı kişiler hakkında kapsamlı soruşturma başlattı. Davayı yakından takip eden bir yargı kaynağa göre Kaniyat milislerinin kenti ele geçirmesinden bu yana çok sayıda suç işlediğini kabul eden Fevzi el-Cevadi de onlardan biri.

Geçici Ulusal Birlik Hükümeti’ne (UBH) bağlı Libya Kayıp Kişileri Arama ve Tespit Etme Genel Komisyonu’ndan arama ekipleri, Terhune çevresinde yeni toplu mezarlıklar aramaya devam ediyorlar. Ayrıca aile büyüklerini ya da çocuklarını kaybeden bazı aileler, geçtiğimiz günlerde kentin çöl bölgesinde kazı yaparak yakınlarının cesetlerini bulmaya çalışıyorlar.


Editörün Seçimi

Multimedya