Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Uzay giysisindeki sorun nedeniyle astronot yürüyüşünü yarıda bıraktı

Uzay giysisindeki sorun nedeniyle astronot yürüyüşünü yarıda bıraktı

Perşembe, 18 Ağustos, 2022 - 13:00
Artemyev, altı saat sürmesi planlanan bir uzay yürüyüşünde yaklaşık iki saat geçirdi (NASA)

ABD’li ve Rus yetkililer, uzay giysisinde meydana gelen sorun sebebiyle Uluslararası Uzay İstasyonu dışındaki bir Rus astronotun uzay yürüyüşünün planlanandan önce sona erdiğini bildirdi.

Uzay yürüyüşüne çıkan kozmonotlardan Oleg Artemyev'in giysisinde ‘anormal seviyede’ voltaj değerlerinin tespit edilmesinin ardından altı saat olarak planlanan yürüyüş iki saat sürdü. Moskova’daki uçuş kontrolörleri Artemyev’e, mümkün olan en kısa süre içinde hava kilidine dönmesi uyarısında bulundu. Canlı bir ses kaydında ise Artemyev’e, “Oleg, her şeyi bırak ve geri dön. Her şeyi bırak ve bir an önce geri dön… Geri dönün ve elbiseyi istasyondaki güç kaynağına bırakın” denildi.

Rus kontrol ekibi, diğer kozmonot Denis Matveev'in ekipmanlarını toplaması ve modernizasyon sürecinde oldukları robotik kolu normale döndürmesinin ardından görevini sonlandırdı. Matveev’in Uzay yürüyüşü dört saat sürdü.


Editörün Seçimi

Multimedya