Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

8 yaşındaki kız, amatör telsiz kullanarak uzaydaki astronotla sohbet etti

8 yaşındaki kız, amatör telsiz kullanarak uzaydaki astronotla sohbet etti

"Rüya sandım"
Perşembe, 18 Ağustos, 2022 - 17:15
Birleşik Krallık'ın güneydoğusundaki Kent'te yaşayan Isabella Payne, astronotla yaklaşık 45 saniye konuştu (Matthew Payne)

Birleşik Krallık'ta yaşayan 8 yaşındaki Isabella Payne, babasının amatör telsizi sayesinde Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (UUi) bir astronotla sohbet etti.

Payne, 2 Ağustos'ta uykuya daldığında babasının kendisini kaldırıp cihaza sürüklediğini ve ağzına bir mikrofon tuttuğunu belirtti.

CNN International'a dün yaptığı açıklamada babasına "Bana bunu neden yapıyorsun? Güzellik uykuma ihtiyacım var" dediğini aktaran Payne, bir anda ABD'li astronot Kjell Lindgren'le konuşmaya başladığını ifade etti:

"8 yaşında olduğumu öğrendiğinde bir anda sesi neşeli gelmeye başladı. Gülümsediğini duyabiliyordunuz. Sesini duyduğumda çok mutlu oldum. Rüya sandım."

49 yaşındaki Lindgren de Payne'e "Seninle sohbet etmek çok güzel. Telsize gelip selam verdiğin için teşekkür ederim" dedi.

Astronot sohbetten sonra attığı tweet'teyse "Bu şimdiye kadarki en sevdiğim temas olabilir" ifadesini kullandı.

Baba Matthew Payne, Lingren'in uzayda amatör telsiz kullandığını öğrendikten sonra fırsat kolladığını, UUİ'nin evlerinin tepesinden geçeceği bilgisini alınca da hazırlıklara başladığını söyledi:

"Lingren'le konuşan ben olmadığım için biraz kıskandım ama Isabella'nın bu sohbetini izlemek harikaydı."
Independent Türkçe, CNN International, BBC


Editörün Seçimi

Multimedya