Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, İİT Genel Sekreteri ve İslam Kalkınma Bankası Başkanı ile bir araya geldi

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, İİT Genel Sekreteri ve İslam Kalkınma Bankası Başkanı ile bir araya geldi

Cuma, 19 Ağustos, 2022 - 07:15

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) Cidde’deki genel merkezinde Genel Sekreter Hüseyin İbrahim Taha ile bir araya geldi.

Mirziyoyev ve Taha, İİT’nin ortak İslam hareketini ve ruhunu teşvik etmek gerektiğini belirtti.  Özbekistan hükümeti, İTT ile işbirliğinin güçlendirilmesi için özel ilgi gösterdiğini belirtirken görüşmede bölgede ve dünyada barışın ve güvenliğin sağlanması, örgütün ve üye devletlerinin çıkarlarının gözetilmesi konusu ele alındı. Taraflar, birçok konuda işbirliği sağlanması için bir mutabakat zaptı imzaladı.

Mirziyoyev, İslam Kalkınma Bankası (İKB) Guvarnörler Kurulu (GK) Başkanı Muhammed el- Jasser ile görüştü. Mirziyoyev, Özbek hükümetin İKB ile işbirliğinin güçlendirilmesi, ülkede tarım sektöründe iyileştirilmeler yapılması ve 2026 yılına kadar Özbekistan vatandaşlarını refah içinde yaşaması için kapsamlı reformlar uygulamak istediğini belirtti.

Taraflar, Özbekistan’ın ulusal kalkınma stratejisini ele aldı. Jasser, Katar bankalarının Özbekistan hükümeti ile çalışmasının gerekliliğini vurguladı.

Jasser ve Mirziyoyev, Arap Koordinasyon Grubu gibi mekanizmalar aracılığı ile Özbekistan’ın büyük projelere katılması için daha fazla finansörün bu projelere katılması gerektiğini ifade etti. Taraflar arasında işbirliği yapılması kolaylaştırılması için anlaşmaya yapılmasını onayladı ve İKB’nin Özbekistan projelerine ve çalışmalarına hızlı bir şekilde onaylaması gerektiği kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya