Elon Musk, beyin çipi girişiminin Cadılar Bayramı'nda sunum yapacağını duyurdu

Beynindeki bir çip aracılığıyla video oyunları oynayan bir maymunun olduğu son büyük güncellemeden sonra insan deneyleri de duyurulabilir

Neuralink'in maymunu, Pong'un sanal raketini sadece düşünerek hareket ettirebilmişti (Neuralink)
Neuralink'in maymunu, Pong'un sanal raketini sadece düşünerek hareket ettirebilmişti (Neuralink)
TT

Elon Musk, beyin çipi girişiminin Cadılar Bayramı'nda sunum yapacağını duyurdu

Neuralink'in maymunu, Pong'un sanal raketini sadece düşünerek hareket ettirebilmişti (Neuralink)
Neuralink'in maymunu, Pong'un sanal raketini sadece düşünerek hareket ettirebilmişti (Neuralink)

The Independent'ın haberine göre Elon Musk, beyin bilgisayar arayüzü (BCI) girişiminin 31 Ekim'de bir "örnekli sunum" etkinliği düzenleyeceğini duyurdu.
Neuralink'in Cadılar Bayramı güncellemesi, geçen yıl zihnini kullanarak video oyunları oynayabilen bir maymunun tanıtılmasından bu yana düzenlenen ilk büyük etkinlik olacak.
Duyuruyu pazartesi günü Twitter'dan yapan Musk, etkinliğin içeriğine dair daha fazla ayrıntı vermedi.
Teknoloji milyarderi daha önce, beyin çipi teknolojisinin insan deneylerinden ilkinin 2022 içinde yapılacağını söylemişti.
Bu yıl Neuralink, "Klinik Deney Direktörü" için bir iş ilanı yayımladı ve ilk deneklerin felçli kişiler olması bekleniyor.
İş ilanında, "Klinik Deney Direktörü olarak en yenilikçi doktorlardan ve en iyi mühendislerden bazılarıyla, ayrıca Neuralink'in ilk Klinik Deney katılımcılarıyla yakından çalışacaksınız!" yazıyordu.
Musk'a göre, BCI teknolojisinin ilk uygulamaları arasında beyin rahatsızlıkları ve hastalıkları olan kişilerin tedavi edilmesi, nihayetindeyse "insan-yapay simbiyozuna" olanak sağlamak gibi daha iddialı amaçlar için kullanılması yer alıyor.
Neuralink çipinin potansiyelinin neredeyse sınırsız olduğunu öne süren Musk, 2020'deki bir şirket sunumunda bunun körlüğü tedavi etmek ve "felç sorununu çözmek" için kullanılabileceğini söylemişti:
"Gelecekte anılarınızı kaydedip yeniden oynatabileceksiniz... Bu gittikçe daha çok bir Black Mirror bölümü gibi geliyor... Nihayetinde onları yeni bir vücuda veya robot bir vücuda yükleyebileceksiniz."
Araştırmacıların felçli bir adamın beynine bilgisayar çipi yerleştirildikten sonra ilk "doğrudan düşünce" tweet'ini atmasına imkan sunduğu Avustralya'da, BCI teknolojisinin insan deneyleri çoktan gerçekleşti.
Bilişsel teknoloji girişimi Synchron, bu alanda bir dizi atılım yaptı ve hatta Musk'ın dikkatini çekti.
Hafta sonu Reuters, dünyanın en zengin kişisinin Melbourne merkezli şirketle muhtemel bir yatırım hakkında görüştüğünü bildirdi.Apple, Vision Pro gözlükleri nihayet ABD dışında da satışa çıkarıyor

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters
TT

Apple, Vision Pro gözlükleri nihayet ABD dışında da satışa çıkarıyor

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters

Apple, Vision Pro başlığını nihayet başka ülkelerde de satışa sunacak.

Şirket bu duyuruyu, başlığa güç veren VisionOS işletim sisteminin ilk büyük yazılım güncellemesini açıklarken yaptı.

Güncellemeler, Apple'ın geçen yıl Dünya Geliştiriciler Konferansı etkinliğinde başlığı piyasaya sürmesinden bir yıl sonra geldi. Vision Pro ilk olarak şubatta ABD'de piyasaya sürülmüştü.

Apple, başlığın 8 ülkeye daha geleceğini söyledi. Birleşik Krallık'taki (BK) fiyatı ABD'deki dolar fiyatıyla aynı olacak: 3 bin 499 sterlin (yaklaşık 145 bin TL).

Bu uluslararası dağıtım 28 Haziran'da Çin, Japonya ve Singapur'da başlayacak. Ardından başlık 12 Temmuz'da Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya ve BK'ye gelecek.

Vision Pro, uygulamaları ve yazılımı gerçek dünyanın üzerine, kullanıcının gözlerinin önüne yerleştiren ve kullanıcının gözleri, elleri ve sesiyle kontrol edilen bir başlık halindeki giyilebilir bir bilgisayar.

Başlıkta dahili hoparlörler bulunuyor ve ayarlanabilir bir kafa bandı kullanılarak takılıyor, bir kabloysa cihazdan kullanıcının cebine yerleştirilen bir pil takımına uzanıyor ve kullanıcıların bunu takarken hareket etmesini sağlıyor.

Apple, cihazın eğlence ve oyun alanlarında daha etkileyici deneyimler sunmanın yanı sıra kullanıcıların çalışabileceği ve başkalarıyla etkileşime geçebileceği yeni bir platform olarak tasarlandığını söylüyor.

Apple CEO'su Tim Cook konuyla ilgili şöyle konuştu: 

Apple Vision Pro'ya gösterilen ilgi olağanüstü ve uzamsal bilişimin büyüsünü dünya çapında daha fazla müşteriyle buluşturacağımız için çok heyecanlıyız. İster uygulamalar için sonsuz bir tuvalle çalışıp işbirliği yapmak, ister değerli anıları üç boyutlu olarak yeniden yaşamak, ister türünün tek örneği bir kişisel sinemada dizi ve film izlemek, ister hayal gücüne meydan okuyan yepyeni uzamsal deneyimlerin tadını çıkarmak olsun, daha fazla insanın imkansızın mümkün hale geldiğini görmesi için sabırsızlanıyoruz.

Apple, şubatta ABD'de piyasaya sürülmesinden bu yana Vision Pro için 2 binden fazla uygulamanın piyasaya sürüldüğünü ve 1,5 milyon iPhone ve iPad uygulamasının da başlıkla uyumlu olduğunu söylüyor.

Ajanslardan da yararlanılmıştır

Independent Türkçe